Długość telomerów określa długość życia osób z chorobami serca

Naukowcy z Intermountain Heart Institute w Salt Lake City są zdania, że długość życia pacjentów z chorobami serca można oszacować na podstawie długość ich nici DNA.

W telomerach tkwi zagadka nieśmiertelności
W telomerach tkwi zagadka nieśmiertelnościAFP

Okazuje się, że badacze są w stanie przewidzieć długość życia pacjentów dotkniętych chorobami serca na podstawie długości tzw. telomerów. Zasada jest tutaj prosta - im dłuższe telomery, tym większa szansa na dłuższe życie, a tym samum - na przeżycie. Warto jednak wyjaśnić czym są telomery i jaką funkcję pełnią w naszym organizmie.

Telomery są końcowymi fragmentami chromosomów. Z każdym podziałem komórki skraca się ich długość, dzięki czemu niezagrożona pozostaje główna część chromosomu. Innymi słowy - są one skazane na powolną degradację. Im człowiek jest starszy, tym fragmenty te są krótsze. Okazuje się, że krótkie telomery są związane z chorobami zależnymi od wieku - np. serca albo rakiem.

- Telomery stają się coraz krótsze w miarę naszego starzenia. Kiedy są za krótkie to przestają prawidłowo funkcjonować, sygnalizując koniec życia komórki. Kiedy komórki osiągną ten etap, ryzyko zachorowania na choroby związane z wiekiem drastycznie wzrasta - wyjaśnia John Carlquist, dyrektor Intermountain Heart Institute Genetics Lab.

Carlquist i współpracownicy z Intermountain Heart Institute przeanalizowali 3500 próbek DNA pochodzących od pacjentów po udarze mózgu.

- Nasze badania pokazują, że pacjenci z dłuższymi telomerami żyją dłużej, co sugeruje, że długość tych niezwykłych fragmentów chromosomów jest czymś więcej - mogą wskazywać np. prawdopodobieństwo przetrwania. Dłuższe telomery mogą być związane z prawdopodobieństwem dłuższego życia pacjentów z chorobami serca - dodaje Carlquist.

- Wierzę, że długość telomerów może być wykorzystywana w przyszłości, jako sposób pomiaru skuteczności leczenia chorób serca - dodaje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas