F-117A – rzadki samolot pojawił się nad kanionem w USA

Wojsko USA przygotowuje się do zmian w swoich jednostkach szkoleniowych. Nad kanionem Rainbow zauważono myśliwiec F-117A.

F-117A
F-117AAFP

Rainbow Canyon w USA został zamknięty w 2019 roku po katastrofie z udziałem F/A-18 Super Hornet. Miejsce to jest popularne ze względu na entuzjastów lotnictwa, którzy mogą obserwować myśliwce lub samoloty transportowe skręcające przez wąską przełęcz.

Obserwator Toshikio Shimizu zauważył myśliwiec F-117A pod Star Wars Canyon. Udało mu się zrobić kilka wyraźnych zdjęć odrzutowca, które zamieścił na Instagramie. Zazwyczaj w tym miejscu można spotkać inne samoloty, takie jak F-22 Raport oraz F/A-18E Super Hornet. W 2019 roku jeden z myśliwców rozbił się zabijając pilota oraz siedmiu obserwatorów: od tej pory siły zbrojne USA ograniczały możliwość podejrzenia statków powietrznych.

Myśliwiec F-117A Nighthawk jest ciekawą zdobyczą. Samolot został wycofany ze służby sił powietrznych USA w 2008 roku, a same konstrukcje zostały zdemontowane i umieszczone w magazynach. Rząd USA co roku pozbywa się pewnej ich części, a liczba pilotów stale maleje.

Cel lotu F-117A pozostaje nieznany. Bardzo możliwe, że jest on związany z możliwościami obserwacyjnymi myśliwca na stosunkowo niskim pułapie przelotowym.

F-117A

F-117A to odrzutowy samolot bombowy korzystający z technologii pozwalających na obniżenie jego wykrywalności, między innymi przez radary. Formalnie służył on w siłach powietrznych USA od 1983 aż do 2008 roku. Oficjalnie, F-117A Nighthawk zostały zakonserwowane i stoją w magazynach, jednak to nie pierwszy raz, kiedy można zobaczyć je na niebie. Sam myśliwiec korzysta ze sterowania fly-by-wire, które to stabilizuje lot około trzech razy na każdą sekundę przemieszczania się. F-117A wykorzystuje również konstrukcję pozwalającą na rozproszenie sygnału radaru - głównie poprzez zastosowanie płaszczyzn umieszczonych pod różnymi kątami względem siebie. Masa możliwego do przeniesienia uzbrojenia myśliwca wynosi 2 tony. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas