Facebook może pomóc w odkrywaniu nowych gatunków pająków

Zdjęcia monstrualnych pająków publikowane tak chętnie na Facebooku mogą pomóc naukowcom odkrywać nowe gatunki.

Zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych mogą pomóc biologom
Zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych mogą pomóc biologomAFP

Jedna z grup badawczych poznała siłę mediów społecznościowych badając pająki Pelinobius muticus. Występują one w południowej Afryce, są dość duże, a przez to dość często fotografowane. Niestety, zaskakująco mało wiemy o rozmieszczeniu i zachowaniu tego gatunku.

- Kiedy ludzie widzą zwierzę, które jest dla nich przerażające lub niebezpieczne, najpowszechniejszą reakcją jest zrobienie zdjęcia i opublikowanie go w mediach społecznościowych - powiedziała Heather Campbell z Uniwersytetu Harper Adams, która pomogła stworzyć atlas pająków Pelinobius muticus przy pomocy mediów społecznościowych.

Atlas wykorzystuje Facebooka, inne media społecznościowe i fora internetowe do namierzania zdjęć pająków Pelinobius muticus. Ma również sekcję, w której można samodzielnie publikować zdjęcia. W ten sposób udało się odkryć kilka imponujących faktów o tych mało znanych pająkach.

Odkrycie wymaga jeszcze potwierdzenia, ale dzięki mediom społecznościowym prawdopodobnie uda się zidentyfikować do 30 nowych gatunków pająków.

Biolodzy coraz częściej sięgają po media społecznościowe do pomocy w badaniu ziemskiej flory i fauny. Przeprowadzanie badań terenowych jest kosztowne, a czasami wręcz nieefektywne. Turyści przez cały rok podróżując po całym świecie i docierają często w niedostępne zakamarki.

Nauka BEZ fikcji: Jadowite zwierzętaVideo Brothers