Geoglify z Kazachstanu - tajemnicze rysunki, które zainteresowały NASA

Większość z osób interesujących się tematyką starożytnych cywilizacji na pewno słyszała o słynnych geoglifach z płaskowyżu Nazca. Niezwykłych symbolach wyrytych w ziemi, które przedstawiają rozmaite zwierzęta i figury geometryczne. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że tego typu formacje istnieją również w innych częściach świata, m.in. na północy Kazachstanu.

W dalszym ciągu nie ma pewności, kto stworzył formacje w Kazachstanie i jaka była ich pierwotna funkcja
W dalszym ciągu nie ma pewności, kto stworzył formacje w Kazachstanie i jaka była ich pierwotna funkcjamateriały prasowe

W odróżnieniu od geoglifów z Nazca, które odnaleziono jeszcze w 1926 roku, ich kazachski odpowiednik został odkryty całkiem niedawno, bo dopiero w 2007. Dokonał tego niejaki Dimitri Deya, który odnalazł je korzystając z aplikacji Google Earth. Od tamtej pory tajemnicze formacje zostały zbadane przez naukowców z kazachskiego uniwersytetu w Kustanaj oraz litewskiego uniwersytetu w Wilnie. Wyniki ich pomiarów wywołały wtedy falę spekulacji, ponieważ miały wskazywać na to, że rysunki powstały od 3000 do 7000 lat temu lub nawet wcześniej, co czyniłoby je najstarszymi formacjami tego typu na świecie.

Dzisiaj wiemy jednak, że to twierdzenie było mocno przesadzone. Już wkrótce po dokonaniu odkrycia, przedstawiciele portalu LiveScience skontaktowali się z archeologami z uniwersytetów w Wilnie oraz Kustanaju, aby potwierdzić te informacje. Okazało się, że stoi ona w zupełnej sprzeczności z wynikami wykopalisk, które określały wiek znaleziska na okolice 800 roku p.n.e. Obecnie uważa się, że teoria mówiąca o 7000 lat miała wynikać z powiązania tajemniczych geoglifów z neolityczną kulturą Mahandżar, jakiego dokonał znalazca znaków.

Mimo że wiek znaleziska nie wydaje się być imponujący, samo odkrycie pozostaje jednym z ciekawszych zdarzeń ostatnich lat. Od tamtej pory odnaleziono ponad 260 nowych geoglifów, w których poszukiwanie włączyła się nawet organizacja NASA. Amerykańska agencja kosmiczna skorzystała w tym celu z pomocy astronautów z ISS, którzy wykonali  kilka fotografii interesującego obszaru.

Niestety, w dalszym ciągu nie ma pewności, kto stworzył te formacje i jaka była ich pierwotna funkcja. Tak jak w przypadku większości tego typu odkryć, istnieje wiele teorii: poczynając od standardowych tez zakładających, że są to dawne miejsca kultu religijnego lub obserwatoria służące pomiarom astronomicznym. Bardziej skrajne teorie zakładają oczywiście kontakty z istotami pozaziemskimi, które jak zwykle są nieweryfikowalne.

Niezależnie od tego, co uznamy za prawdę, trudno nie zastanowić się nad tym, w jakim celu starożytni mieszkańcy Kazachstanu, mieliby tworzyć tego typu formacje? Jeśli założymy, że ich budowa była intencjonalna, to czy mogły to być wiadomości skierowane do kogoś innego? Przyszłych pokoleń, innego plemienia albo nawet ówczesnych bogów? Wyjaśnienie tej zagadki będzie niestety wymagało więcej badań.

Innemedium.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas