​Iron Dome - Żelazna Kopuła, która chroni Izrael

Czym jest Żelazna Kopuła? To zaawansowana technologicznie izraelska tarcza antyrakietowa, która chroni przed wrogimi atakami.

Żelazna Kopuła
Żelazna KopułaAFP

Od kilku dni zaostrza się konflikt między Izraelem a Palestyną. Siły Obronne Izraela (IDF) nadal polegają na tzw. Żelaznej Kopule, czyli systemie obrony powietrznej, który jest używany do przechwytywania i neutralizowania rakiet wystrzeliwanych przez bojowników Hamasu. Filmy zamieszczane w mediach społecznościowych dobrze pokazują, jak Żelazna Kopuła działa w praktyce. Dzięki niej zaledwie kilka spośród 150 wystrzelonych ze Strefy Gazy rakiet uderzyło w Izrael.

Idea istnienia takiego systemu obrony powietrznej nabrała sensu w 2006 roku po krwawym konflikcie między Izraelem a Hezbollahem, szyickim islamskim ugrupowaniem bojowników z sąsiedniego Libanu. Żelazna Kopuła zaczęła działać 7 kwietnia 2011 roku, kiedy to przechwyciła pierwszą rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy. 

System obrony powietrznej został opracowany przez firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries. W momencie budowy Żelazna Kopuła kosztowała około 210 mln dol. Chociaż projekt został opracowany wyłącznie z funduszy izraelskich, otrzymał również pewne wsparcie finansowe ze strony USA. 

Żelazna Kopuła stale skanuje niebo i ocenia każdy nadlatujący obiekt. Jeżeli uzna go za wrogi, w ciągu kilku sekund zaawansowane algorytmy szybko identyfikują rakietę, a następnie obliczają jej prędkość i trajektorię. System uruchamia rakietę przechwytującą, która zmierza w kierunku atakującego obiektu, powodując jego detonację w powietrzu, przy minimalnych uszkodzeniach na ziemi.

Wyrzutnie Air Dome
Wyrzutnie Air DomeAFP

System jest zaskakująco skuteczny. Według firmy Rafael, system blokuje ponad 90 proc. rakiet, moździerzy i pocisków artyleryjskich o zasięgu od 7 do 70 km. Może działać w dzień i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych. 

Siły Obronne Izraela mają obecnie 10 baterii Air Dome, każda uzbrojona w trzy wyrzutnie dla 20 pocisków przechwytujących. Izrael używa także innego systemu obrony powietrznej dla rakiet średniego i dalekiego zasięgu i pocisków cruise, znanego jako David's Sling, nazwanego tak na cześć biblijnej historii Dawida i Goliata. 

Hamas próbował sparaliżować system obrony przeciwrakietowej i przebić tarczę, wystrzeliwując dużą liczbę rakiet. Większość z nich została skutecznie zablokowana, ale warto pamiętać, że około 10 proc. pocisków jest w stanie prześlizgnąć się przez system.

Najnowsze innowacje technologiczne francuskiej armiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas