Iron Dome - Żelazna Kopuła, która chroni Izrael
Czym jest Żelazna Kopuła? To zaawansowana technologicznie izraelska tarcza antyrakietowa, która chroni przed wrogimi atakami.
Od kilku dni zaostrza się konflikt między Izraelem a Palestyną. Siły Obronne Izraela (IDF) nadal polegają na tzw. Żelaznej Kopule, czyli systemie obrony powietrznej, który jest używany do przechwytywania i neutralizowania rakiet wystrzeliwanych przez bojowników Hamasu. Filmy zamieszczane w mediach społecznościowych dobrze pokazują, jak Żelazna Kopuła działa w praktyce. Dzięki niej zaledwie kilka spośród 150 wystrzelonych ze Strefy Gazy rakiet uderzyło w Izrael.
Idea istnienia takiego systemu obrony powietrznej nabrała sensu w 2006 roku po krwawym konflikcie między Izraelem a Hezbollahem, szyickim islamskim ugrupowaniem bojowników z sąsiedniego Libanu. Żelazna Kopuła zaczęła działać 7 kwietnia 2011 roku, kiedy to przechwyciła pierwszą rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy. System obrony powietrznej został opracowany przez firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries. W momencie budowy Żelazna Kopuła kosztowała około 210 mln dol. Chociaż projekt został opracowany wyłącznie z funduszy izraelskich, otrzymał również pewne wsparcie finansowe ze strony USA. Żelazna Kopuła stale skanuje niebo i ocenia każdy nadlatujący obiekt. Jeżeli uzna go za wrogi, w ciągu kilku sekund zaawansowane algorytmy szybko identyfikują rakietę, a następnie obliczają jej prędkość i trajektorię. System uruchamia rakietę przechwytującą, która zmierza w kierunku atakującego obiektu, powodując jego detonację w powietrzu, przy minimalnych uszkodzeniach na ziemi.
System jest zaskakująco skuteczny. Według firmy Rafael, system blokuje ponad 90 proc. rakiet, moździerzy i pocisków artyleryjskich o zasięgu od 7 do 70 km. Może działać w dzień i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych. Siły Obronne Izraela mają obecnie 10 baterii Air Dome, każda uzbrojona w trzy wyrzutnie dla 20 pocisków przechwytujących. Izrael używa także innego systemu obrony powietrznej dla rakiet średniego i dalekiego zasięgu i pocisków cruise, znanego jako David's Sling, nazwanego tak na cześć biblijnej historii Dawida i Goliata. Hamas próbował sparaliżować system obrony przeciwrakietowej i przebić tarczę, wystrzeliwując dużą liczbę rakiet. Większość z nich została skutecznie zablokowana, ale warto pamiętać, że około 10 proc. pocisków jest w stanie prześlizgnąć się przez system.