Kardiolodzy już wkrótce odbudują serce po zawale
Już wkrótce całkowita naprawa serca po zawale będzie możliwa.
Ponieważ kardiomiocyty (komórki mięśniowe serca) tracą zdolność do podziałów wkrótce po narodzinach człowieka, uszkodzona tkanka serca jest zastępowana przez kolagenową bliznę. W wyniku zawału lub innego urazu, serce staje się coraz słabsze.
Naukowcy z International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology w Trieście pod kierownictwem Mauro Giacca, zidentyfikowali cząsteczki, które stymulują dorosłe kardiomiocyty do podziałów! Przeprowadzone przez nich eksperymenty nie są jednoznaczne, ale rodzą nadzieję, że pewnego dnia całkowite wyleczenie po zawale będzie możliwe.
Zespół Giacca przetestował 875 sekwencji ludzkiego mikroRNA, które odpowiadają za aktywację różnego rodzaju genów. Naukowcy znaleźli 204 fragmenty odpowiadające za proliferację komórek, w tym dwa z nich, które kontrolują działanie niemal 2000 genów.
W ramach eksperymentu, naukowcy wywołali u dorosłych myszy zawały mięśni sercowych, a następnie wstrzyknięto im odpowiednie fragmenty mikroRNA oraz substancje wspomagające wydajność serca.
- Chodziło nam o to, by wywołać naprawę martwej części serca nie poprzez tworzenie blizny, ale wykorzystując regenerację tkanek sąsiednich - powiedział Giacca.
Dwa tygodnie później zaobserwowano, że stopień uszkodzenia serca jest mniejszy u myszy, którym wstrzyknięto mikroRNA. Co więcej, chore tkani odbudowały się w pełni funkcjonalny mięsień.
Giacca przyznaje, że do przełomu jeszcze daleko, ale pewnego dnia być może faktycznie uda się całkowicie odbudować mięsień sercowy po zawale.