Komórki macierzyste sposobem na osteoporozę
Osteoporoza to poważna choroba kości, z powodu której cierpi na całym świecie ponad 200 mln osób. Wciąż nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Wkrótce może się to zmienić dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Toronto znalazł zależność łączącą rozwój osteoporozy związanej z wiekiem i niedobór mezenchymalnych komórek macierzystych (MSCs). Jednym z obiecujących atutów MSCs jest fakt, że mogą one rozwijać się w dowolne komórki ciała, więc nie trzeba ich dopasowywać pod kątem transplantologicznym.
- Odkryliśmy, że wadliwe MSC są odpowiedzialne za rozwój osteoporozy. Przeszczep zdrowych komórek macierzystych hamuje tempo postępowania choroby. To może być skuteczny sposób walki z osteoporozą - powiedział William Stanford, szef zespołu badawczego.
Uczeni wstrzyknęli MSC myszom cierpiącym z powodu osteoporozy. Sześć miesięcy później, w miejscu zniszczonej kości, zaobserwowano nowy, w pełni funkcjonalny organ. Te wyniki są bardzo obiecujące, choć do testów na ludziach wciąż jeszcze daleko. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to powinny się one rozpocząć w ciągu najbliższych 5 lat.