Kwas pirogronowy lekiem na Alzheimera

Ludzki mózg ma bardzo duże zapotrzebowanie na energię. W trakcie normalnego starzenia się, u osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne i zaburzenia psychiczne a także w czasie stresu fizjologicznego, dostarczanie cukrów do mózgu może zostać zredukowane, co prowadzi do zmniejszenia rezerw energii, a następnie do zaburzeń funkcji poznawczych i utraty pamięci. Naukowcy odkryli, że podawanie kwasu pirogronowego zapewnia dodatkową energię dla mózgu i zwiększa witalność.

Naukowcy są coraz bliżej pokonania choroby Alzheimera?
Naukowcy są coraz bliżej pokonania choroby Alzheimera?123RF/PICSEL

Odpowiednie badania zostały przeprowadzone na myszach. Gryzonie w wieku od 6 do 12 miesięcy otrzymywały dzienną dawkę 800 mg kwasu pirogronowego. Eksperymenty trwały przez kilka miesięcy. Zwierzęta te zaczęły bardziej interesować się zapachem innych myszy, częściej stawały na tylnych łapach i stały się bardziej aktywne wykonując czynności związane z eksploracją otoczenia.

Co ciekawe, pozytywne wyniki uzyskano także podczas eksperymentu z udziałem zmodyfikowanych genetycznie gryzoni (APPswe/PS1dE9), które często służą jako obiekt badań nad chorobą Alzheimera. Jednak aplikacja jednej większej dawki kwasu pirogronowego bezpośrednio do krwi nie dała żadnych efektów.

Główny autor badania Heikki Tanila, profesor neurobiologii molekularnej z Instytutu Artturi Ilmari Virtanen na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii powiedział, że kwas pirogronowy posiada widoczne, korzystne efekty dla funkcjonowania mózgu. Niestety badania były jak dotąd prowadzone tylko na myszach, ale istnieją nadzieje że podobne korzyści zostaną zaobserwowane na człowieku w przyszłych badaniach klinicznych.

Tylkomedycyna.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas