Lodowe komety przyniosły życie na młodą Ziemię

Skąd na Ziemi wzięło się życie? Co doprowadziło do jego powstania? Nir Goldman z Lawrence Livermore National Laboratory ma zamiar zweryfikować pogląd na temat jego pozaziemskiego pochodzenia, o czym pisze serwis PhysOrg.

Tę zagadkę pochodzenia życia trudno będzie rozwiązać
Tę zagadkę pochodzenia życia trudno będzie rozwiązać123RF/PICSEL

Teorii jest bardzo wiele, ale tych najbardziej prawdopodobnych zaledwie kilka. Jedna z nich zakłada, że życie powstało na naszej planecie, ale wszystkie kluczowe jego składniki oraz energia niezbędna do zainicjowania procesu pochodziły z przestrzeni kosmicznej.

Wczesna Ziemia była środowiskiem wyjątkowo nieprzyjaznym, nieustannie bombardowanym przez niewielkie ciała niebieskie. Niektóre z nich mogły zawierać dość złożone związki, takie jak aminokwasy czy peptydy - niezbędne do powstania życia. Kolejne pytanie brzmi, czy takie zderzenia mogły dać początek jeszcze innym lub bardziej złożonym cząsteczkom.

- Przeżywalność tych związków w momencie kontaktu ciała niebieskiego z powierzchnią planety jest nam nieznana. Nasze badania powinny jednak wskazać, jakie typy związków mogły powstać w takich warunkach - powiedział Goldman.

Naukowiec stwierdził w toku swoich badań, że lodowe komety spadające na naszą planetę mogły doprowadzić do powstania wielu różnych i niewielkich cząsteczek, elementów budulcowych życia. To jednak nie wszystko. W tych ciałach niebieskich mogły znajdować się woda, amoniak, metanol czy dwutlenek węgla, a energia uwalniana w momencie ich kontaktu z Ziemią była zapłonem niezbędnym do zapoczątkowania reakcji syntezy bardziej złożonych związków, takich jak aminokwasy i białka. Symulacje kwantowe przeprowadzone przez Goldmana zostały poparte serią eksperymentów badaczy z Londynu.

- Zderzenia nie dostarczyły wyłącznie ważnych związków. Towarzyszące im nagły wzrost ciśnienia i temperatury były niezwykle ważnym elementem syntezy - powiedział Goldman.

Właśnie temu zagadnieniu chce przyjrzeć się naukowiec, w czym pomogą symulacje kwantowe oraz grant na badania w wysokości 500 000 dol. Goldman chce również określić, jakie dokładnie warunki termodynamiczne mogły zapoczątkować reakcję syntezy związków.