Matki humbaków komunikują się z młodymi szeptem
Humbaki są znane z niezwykłych ballad, które można usłyszeć z odległości ponad 30 km. Najnowsze nagrania wskazują jednak, że w mowie wielorybów istnieje także coś takiego, jak szept.
Młode humbaki "szepczą" do matek w celu uniknięcia potencjalnych drapieżników. Wykorzystując taką formę komunikacji, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przyciągnięcia intruzów.
Zespół naukowców pod kierownictwem dr Simone Videsen z duńskiego Uniwersytetu w Aarhus śledził osiem samców waleni i dwie samice, aby dowiedzieć się więcej o pierwszych miesiącach życia tych wielorybów.
- Byliśmy naprawdę zaskoczeni, ponieważ samice humbaków zwykle śpiewają długie piosenki. Ale kiedy przyjrzymy się wzorcowi komunikacyjnemu między matką a młodym, widać, że często zwierzęta milczą lub wytwarzają słabsze sygnały - powiedziała dr Videsen.
Uczeni uważają, że matki i młode komunikują się cicho, aby uniknąć przechwycenia informacji przez orki lub samców humbaków, którzy szukają partnerek. Młode humbaki muszą cały czas pozostawać blisko swoich matek, które zapewniają im pożywienie i bezpieczny rozwój, zanim zdecydują się na coroczne migracje do bogatych w składniki odżywcze wód Antarktyki.
Odkrycie pomoże chronić humbaki znajdujące się poza Zatoką Exmouth.
- Nasze badania wykazały, że matki i młode humbaki będą prawdopodobnie wrażliwe na wzrost hałasu statków. Ponieważ matki i młode komunikują się szeptem, wszelkie zewnętrzne sygnały dźwiękowe mogą zaburzać ten proces - dodała dr Videsen.
Populacja humbaków jest trudna do odtworzenia. Ciążą tych waleni trwa 11 miesięcy, a młode pozostają z matką do ukończenia pierwszego roku życia.