Microsoft HoloLens - medycyna z hologramem w tle
Niedawno mieliśmy szansę sprawdzić najnowsze dziecku Microsoftu – okulary HoloLens, pierwszy przenośny komputer pozwalający na wyświetlanie hologramów. Urządzenie to może mieć niezliczoną liczbę zastosowań, a jednym z pól, na których powinno się świetnie sprawdzić, jest medycyna.
Microsoft przedstawiając HoloLens (więcej informacji o tym urządzeniu do znalezienia tutaj) duży nacisk położył na ewentualne wykorzystanie urządzenia w celach edukacyjnych. Używając z okularów można zacząć zupełnie inaczej przekazywać wiedzę lekarzom i pielęgniarkom. Zbędne mogą okazać się godziny w prosektorium. Okulary pozwolą na holograficzne modelowanie narządów i układów organizmu oraz tworzenie odpowiedniego wirtualnego środowiska szpitalnego do nauczania umiejętności praktycznych. HoloLens może również zwiększyć doświadczenia kliniczne symulując różne warianty opieki zdrowotnej i scenariusze choroby czy zabiegów.
Szkolenia
HoloLens są w stanie symulować również określone okoliczności działania. Według zapewnień Microsoftu, korzystający z nich studenci będą w stanie lepiej nauczyć się pracować w sytuacji wypadków. Wirtualna rzeczywistość, którą tworzy oprogramowanie okularów, jest w stanie generować scenariusze związane z atakami terrorystycznymi, katastrof samolotowymi itp., pozwalając doświadczyć okoliczności do tej pory nieznanych studentom.
Telemedycyna nie zza biurka
HoloLens mogą zmienić to, w jaki sposób lekarze i pielęgniarki będą myśleć o telemedycynie. Kwestia obserwowania wszystkich danych z perspektywy biurka i ekranów monitorów może zmienić się na rzecz tworzenia obrazów oglądanych przez użytkownika HoloLens. Pozwoli to na jeszcze większe zaangażowanie i lepszą inerakcję z pacjentami.
Wezwij pomoc okularami
Wykorzystanie HoloLens w codziennym życiu może znacznie ułatwić podejmowanie odpowiednich decyzji w sytuacjach awaryjnych. Wezwanie odpowiednich służb stanie się o wiele szybsze i przy okazji specjaliści mieć wgląd bezpośrednio w sytuację. Kamery wbudowane w okulary będą w stanie przesyłać obraz z miejsca zdarzenia.
Zrozumieć chorego
Pacjenci mogą korzystać z HoloLens, jako narzędzia do ekspresji. W przypadku schizofrenii, osoba chora może stworzyć środowisko, które zobrazuje jej walkę z halucynacjami słuchowymi i wzrokowymi. Pielęgniarka psychiatryczna może następnie użyć HoloLens, jako furtki do świata podopiecznego i doświadczyć życia oraz problemów, z jakimi zmaga się chory.
Pacjent wyedukowany to lepszy pacjent
Edukacja pacjenta dzięki wykorzystaniu hologramów będzie bardziej skuteczna i spersonalizowana za pomocą HoloLens. Pielęgniarki mogą w obrazowy sposób przekazywać pacjentom informacje o ich zbliżającej się operacji lub dostarczyć szczegółowe instrukcje dotyczące wyrobów medycznych i procedur.
Protetyka na jeszcze wyższym poziomie
Kolejnym zastosowaniem okularów jest możliwość tworzenia protez, które mogą być precyzyjnie dostosowane do indywidualnych potrzeb za pomocą hologramów 3D, renderowania i drukowania w trzech wymiarach. Pomimo szybkiego rozwoju nowych technologii w służbie medycynie, większość protetyków nadal korzysta z tradycyjnych technik, takich jak formowanie i odlewanie projektów nowych kończyn. Posługiwanie się HoloLens, spersonalizowanymi specjalnie do czynności związanych z protetyką może znacząco ułatwić analizę rzeczywistego kształtu anatomii pacjenta.
Czy HoloLens zmienią rzeczywistość i przyczynią się do jeszcze rozwoju medycyny? Nie wiadomo, jednak może być to poważny krok w kierunku poprawy poziomu edukacji i jakości świadczonych usług. Czy zobaczymy okulary na głowach lekarzy i pielęgniarek w Polsce? Czekamy na to.
Bartłomiej Pobocha