Naukowcy chcą stworzyć syntetyczne ludzkie DNA

Naukowcy przekonują, że syntetyczne ludzkie DNA powstanie w ciągu pięciu najbliższych lat. Będzie to przełom, który odmieni całą znaną nam genetykę.

Sztuczne ludzkie DNA powstanie w ciągu 5 lat
Sztuczne ludzkie DNA powstanie w ciągu 5 lat123RF/PICSEL

W ciągu ostatnich kilku lat naukowcom udało się stworzyć bakterie z genami powstałymi w laboratoriach. Podobny manewr udał się także z drożdżami, które są znacznie bardziej złożonymi organizmami do powielenia. Skąd pomysł, że kiedyś uda nam się stworzyć syntetyczne ludzkie DNA? 200 światowej sławy genetyków ogłosiło, że rozpoczyna pracę nad osiągnięciem tego celu.

Badania mają być kontynuacją projektu poznania ludzkiego genomu (HGP), który potrzebował 13 lat do zmapowania całego ludzkiego genomu. Stworzenie syntetycznego materiału genetycznego wydaje się być kolejnym logicznym krokiem. Badania nazwane Genome Project-write (GP-write) będą wymagały nakładów finansowych rzędu 100 mln dol.

Pierwszy artykuł dotyczący projektu powstał w 2016 r. w "Science". Wtedy też miało miejsce tajne spotkanie naukowców, którzy mają zamiar stworzyć syntetyczne ludzkie DNA. Uczeni wkrótce ponownie spotkają się w Nowym Jorku. GP-write będzie wymagał użycia techniki edycji genów CRISPR/Cas9, która wciąż budzi duże kontrowersje w świecie nauki.

- Mamy 4-5 lat na debatę nad stworzeniem sztucznego DNA. Od kiedy projekt dotyczy człowieka, każdy ma coś do powiedzenia na ten temat. Chcemy usłyszeć głos ludzi - powiedział Jef Boeke, biochemik z NYU Langone Medical Center, jeden z koordynatorów GP-write.

Genetycy zaangażowani w projekt GP-write chcą zacząć od eksperymentów z genomami prostszych organizmów. Naukowcy są tak pewni swego, że przekonują o powstaniu syntetycznego ludzkiego DNA w ciągu najbliższych pięciu lat.

 Zsyntetyzowanie pojedynczej pary zasadowej kosztuje dzisiaj ok. 0,1 dol. Ponieważ mamy ich 3 mld synteza całego genomu pochłonęłaby 300 mln dol. Naukowcy chcą obciąż koszty do zaledwie 300 tys. dolarów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas