Naukowcy odkryli nowy typ promieniowania?
Badając ślady, jakie pozostawił po sobie młody wszechświat, naukowcy trafili na trop nieznanej do tej pory formy promieniowania.
Analiza kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła dokonana przy użyciu sondy kosmicznej Planck i WMAP, ogólnie potwierdza teorię powstania wszechświata, choć nie obyło się bez pewnych "nieścisłości". Astrofizycy uważają za nie relatywistyczne cząstki, które występują poza kosmicznym mikrofalowym promieniowania tła. Czy to zupełnie nowy, nieznany do tej pory rodzaj promieniowania?Istnieją dwie hipotezy tłumaczące pochodzenie nietypowych, relatywistycznych cząstek. Pierwsza zakłada, że są to tzw. dzikie neutrina, czyli subatomowe cząsteczki o bardzo małej, prawie niemierzalnej masie oraz zerowym ładunku elektrycznym. Druga sugeruje, że to, co zaobserwowano jest promieniowaniem pochodzącym z ciemnej energii, która w młodym wszechświecie miała dużo większe znaczenie niż teraz.
Międzynarodowy zespół astrofizyków nadal będzie prowadził badania mające na celu rozwikłanie zagadki relatywistycznych cząstek, ale mało prawdopodobne, by ich wyniki zostały ujawnione jeszcze w 2013 r.