Naukowcy odkryli tajemniczą fabrykę gwiazd

Nieopodal Drogi Mlecznej, w chmurze gorących gazów, znajduje się prawdziwa fabryka gwiazd. Naukowcy oszacowali, że może w niej powstawać ponad milion młodych obiektów.

NGC 5253 - w centrum. Fot. Jean Turner
NGC 5253 - w centrum. Fot. Jean Turnermateriały prasowe

Ta niezwykła gromada znajduje się w mgławicy galaktyki NGC 525. - Obserwujemy wyłącznie pył tworzony przez gwiazdy. Jest to nietypowa sytuacja, ponieważ gdy zazwyczaj patrzymy na gromady, tworzące je gwiazdy już dawno zdążyły rozproszyć gaz i pył. Ta grupa jest inna - wyjaśnia Jean Turner, profesor fizyki i astronomii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Ogromna ilość pyłu zadziwiła uczonych. Oszacowali, że swoją masą przewyższa masę Słońca 15 tys. razy. Przez to formacja jest niewidoczna w zwykłym świetle, chociaż świeci ponad miliard razy jaśniej niż Słońce.

Wiek gromady oszacowano na 3 mln lat, co oznacza, że jest bardzo, bardzo młoda. Ten fakt zaskoczył naukowców nie mniej, niż ilość nagromadzonego w niej pyłu. Najprawdopodobniej czeka ja jeszcze ponad miliard lat życia.

- W Drodze Mlecznej wciąż rodzą się nowe gwiazdy, ale od miliardów lat nie utworzyła żadnej naprawdę dużej gromady. Wielu astronomów jest zdania, że takie formacje mogą powstawać tylko we wczesnym wszechświecie - powiedział Turner.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas