Naukowcy odnaleźli 60 tys. zaginionych budowli Majów
Zespół naukowców posługujących się technologią laserowego mapowania znaną jako LiDAR, odkrył w Gwatemali dziesiątki tysięcy pozostałości po dawnej kulturze Majów. Natrafiono nie tylko na nieznane wcześniej ruiny budowli mieszkalnych, ale nawet na wiele pozostałości dawnych piramid czy miejsc kultu. Badania te doczekały się ostatecznego podsumowania w postaci artykułu w czasopiśmie "Science".
Odkrycia poczynione za pośrednictwem technologii LiDAR są dość istotne, ponieważ dają nam one faktyczny wgląd w ukryte w lesie deszczowym ruiny. I co chyba najważniejsze, umożliwiają naukowcom odnalezienie pozostałości dawnych konstrukcji, które już dawno przestały przypominać swój oryginalny kształt.
Niezwykłą serię znalezisk zawdzięczamy badaniom wykonanym jeszcze w 2016 roku. Do tej pory przyczyniły się one do odnalezienia ponad 60 tysięcy struktur zbudowanych przez Majów. Mowa tu nie tylko o poszczególnych domostwach, ale również i ogromnych pałacach, świątyniach czy wreszcie piramidach.
Zasięg cywilizacji Majów szacuje się na rejon dzisiejszego południa Meksyku oraz Belize i Gwatemali. Majowie słynęli głównie dzięki ich dość rozwiniętej wiedzy z zakresu matematyki, astronomii czy architektury. Niestety, upadek cywilizacji spowodowany przybyciem w XVI wieku Europejczyków sprawił, że wiele z miejsc zamieszkiwanych przez przedstawicieli tej kultury zostało opuszczonych, a następnie pochłoniętych przez las.
Jak widać, rezultaty badań są więc znaczące i w dużym stopniu przyczynią się do zmiany dotychczasowych koncepcji jeśli chodzi o rozwój cywilizacji Majów. Zgodnie ze słowami Marcello A. Canuto, dyrektora Instytutu Ameryki Środkowej w Tulane oraz współautora badania: "Wygląda na to, że Majowie byli w stanie transformować swój teren i czynić go o wiele bardziej produktywnym dla rozwoju agrokultury... Co oznacza, że badany przez nas region był o wiele gęściej zaludniony niż uważano do tej pory".
Obecnie naukowcy szacują, że populacja Majów mogła wynosić od 7 do nawet 11 milionów, co jak na tamte czasy było dość sporą liczbą. Jak byli więc w stanie wyżywić tak sporą populację? Naukowcy są zdania, że dokonano tego dzięki wykorzystywaniu terenów podmokłych oraz współpracy pomiędzy poszczególnymi osadami rolniczymi.
Na razie są to jednak jedynie spekulacje, a sami badacze zwrócili uwagę na fakt, iż nadal nie wiemy wiele na temat żyjących tam przed wiekami ludzi. Albo przynajmniej nie tyle, ile potrzebujemy, aby uzasadnić ich wiedzę, która w wielu przypadkach znacząco wykraczała poza zdolności mieszkańców Starego Kontynentu. Wyniki badań z użyciem technologii LiDAR dają więc do zrozumienia, że badania nad cywilizacją Majów potrwają jeszcze długie lata.