Naukowcy potwierdzają - tłuszcz to paliwo dla nowotworów

Naukowcy znaleźli dowody wykazujące, że tłuszcz jest paliwem do rozprzestrzeniania się nowotworów. To z kolei potwierdza, że osoby otyłe są bardziej narażone na zachorowanie na raka.

Czy to tłuszcz faktycznie pomaga komórkom nowotworowym się rozprzestrzeniać?
Czy to tłuszcz faktycznie pomaga komórkom nowotworowym się rozprzestrzeniać?123RF/PICSEL

Okazuje się, że komórki odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się raka po ciele myszy mają jedną poważną słabość - potrzebują tłuszczu do przyspieszenia ich działania. Naukowcy wykazali, że poprzez blokowanie tych komórek przed absorpcją tłuszczy, można powstrzymać proces przerzutowania u myszy. Jest duża szansa na to, że ten sam mechanizm można by zastosować u ludzi.

To właśnie przerzuty są najczęstszą przyczyną zgonów związanych z nowotworami na świecie. Do tej pory nie było jasne, jak i dlaczego komórki rakowe przechodzą energochłonny proces oddzielania się, wędrują wraz z krwią i zakorzeniają się gdzieś indziej w organizmie. W przeszłości zakładano, że to cukier jest głównym źródłem paliwa dla nowotworów. Najnowsze badania sugerują, że jest inaczej.

Zespół naukowców zidentyfikował komórki odpowiedzialne za rozprzestrzenianie raka jamy ustnej u myszy i odkrył, że opierają się one na kwasach tłuszczowych - w tym na kwasie palmitynowym, powszechnym w różnego rodzaju olejach spożywczych. Okazuje się, że wiele komórek przerzutowych wykazuje wysokie poziomy białka znanego jako CD36. Wysoka ekspresja CD36 jest zauważalna u pacjentów cierpiących z powodu nowotworów, więc naukowcy postanowili sprawdzić, co by się stało, gdyby wspomniane białko zablokować.

Zablokowanie ekspresji białka CD36 w różnych ludzkich komórkach nowotworowych, było w stanie całkowicie zahamować rozprzestrzenianie raka, mimo iż nie powstrzymało guza pierwotnego od formowania.

- Stworzyliśmy hipotezę, że komórki przerzutowe polegają na dostępności niektórych kwasów tłuszczowych i nie mogą sobie poradzić bez nich. Jednak wciąż nie znamy dokładnego mechanizmu i nie wiemy, dlaczego blokowanie CD36 ma taki wyraźny wpływ na przerzuty - powiedział Salvador Aznar Benitah, jeden z autorów badań.

U myszy, blokowanie CD36 doprowadziło do eliminacji 15 proc. guzów przerzutowych, a rozprzestrzeniania pozostałych nowotworów skurczyło się o co najmniej 80 proc. Badania wykazały także, że zwierzęta na diecie wysokotłuszczowej miały większe guzy w węzłach chłonnych i płucach.

Eksperyment został przeprowadzony na ludzkich komórkach nowotworowych wszczepionych do organizmu myszy. Mimo obiecujących wyników, nie ma pewności, że zablokowanie CD36 będzie miało taki sam efekt u ludzi.

Nauka BEZ fikcji: Jak rzadkie są najrzadsze choroby?Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas