Naukowcy stworzyli "łożysko na chipie"
Naukowcy stworzyli sztuczne łożysko, które pomoże zrozumieć mechanizmy działania naturalnego organu i jego rolę podczas ciąży.
Zespół uczonych z National Institutes of Health (NIH) opracował "łożysko na chipie", które jest ostatnim z serii organów na układzie elektronicznych, które mają przyspieszyć postęp medycyny.
- Wierzymy, że opracowana przez nas technologia może zostać wykorzystana do odpowiedzi na pytania, które trudno dzisiaj uzyskać przy pomocy obecnych systemów modelowania łożyska. Poza tym może pomóc w badaniach nad ciążą i jej komplikacjami - powiedział Roberto Romero, szef zespołu badawczego.
Łożysko to organ tymczasowy, który rozwija się w trakcie ciąży i stanowi najważniejsze połączenie między matką oraz płodem. Łożysko stanowi swoistą tarczę dla substancji szkodliwych, a także umożliwia przekazywanie składników odżywczych oraz tlenu. Jest też jedynym kanałem przez który płód może usuwać produkty przemiany metabolizmu. Warto zaznaczyć, że nieprawidłowo działające łożysko jest problemem zarówno dla dziecka, jak i matki.
Badanie łożyska u człowieka jest problematyczne - wymaga czasu i może być potencjalnie niebezpieczne dla dziecka. Z tego powodu większość wcześniejszych prac naukowcy opierała się na modelach zwierzęcych i wyhodowanych w laboratorium komórkach ludzkich.
Technologia "łożyska na chipie" wykorzystuje komórki ludzkie o strukturze przypominającej naturalną barierę matka-płód. Urządzenie składa się z dwóch komór oddzielonych błoną półprzepuszczalną. Jedna komora jest wypełniona komórkami macierzystymi pochodzącymi z łożyska dawcy, a druga komórkami płodowymi z pępowiny.
Naukowcy przetestowali działanie "łożyska na chipie" i okazało się, że prawidło transportuje ono glukozę z komory macierzystej do płodowej. To pozwoli na przeprowadzenie kolejnych eksperymentów.