Naukowcy zajrzeli w głąb nowotworu
Naukowcy połączyli dwie zaawansowane techniki obrazowania i dzięki temu zajrzeli do wnętrza nowotworu. Ten pionierski zabieg w przyszłości pomoże w skuteczniejszym zwalczaniu różnego rodzaju guzów.
Zespół badaczy z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School pod kierownictwem Daia Fukumury wykorzystał mikroskop konfokalny z laserem wielofotonowym (MPLSM) i tomografię optyczną z użyciem laserów strojonych do śledzenia ruchów cząsteczek, cieczy i komórek w obrębie guzów nowotworowych. Dzięki temu dostrzeżono też nieprawidłowości w funkcjonowaniu sieci naczyń krwionośnych.
Amerykańscy naukowcy eksperymenty przeprowadzili na modelu mysim. Pokazali jak różnie wyglądają sieci naczyniowe różnych typów nowotworów: raka piersi, raka mózgu oraz nowotworu w tkance ektopowej. Zespół Fukumury podejrzał też jak nowotwory reagują na chemioterapię. Badacze wykonali zdjęcia guza przed i 5 dni po aplikacji leków hamujących angiogenezę (tworzenie naczyń krwionośnych).
Przeprowadzone badania rodzą umiarkowany optymizm. Jeżeli podobne uda się przeprowadzić na ludziach, to możliwe będzie stworzenie spersonalizowanych terapii antynowotworowych.