Naukowcy zajrzeli w głąb nowotworu

Naukowcy połączyli dwie zaawansowane techniki obrazowania i dzięki temu zajrzeli do wnętrza nowotworu. Ten pionierski zabieg w przyszłości pomoże w skuteczniejszym zwalczaniu różnego rodzaju guzów.

Guz przed (a) i 5 dni po (b) podaniu leków hamujących angiogenezę
Guz przed (a) i 5 dni po (b) podaniu leków hamujących angiogenezęmateriały prasowe

Zespół badaczy z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School pod kierownictwem Daia Fukumury wykorzystał mikroskop konfokalny z laserem wielofotonowym (MPLSM) i tomografię optyczną z użyciem laserów strojonych do śledzenia ruchów cząsteczek, cieczy i komórek w obrębie guzów nowotworowych. Dzięki temu dostrzeżono też nieprawidłowości w funkcjonowaniu sieci naczyń krwionośnych.

Amerykańscy naukowcy eksperymenty przeprowadzili na modelu mysim. Pokazali jak różnie wyglądają sieci naczyniowe różnych typów nowotworów: raka piersi, raka mózgu oraz nowotworu w tkance ektopowej. Zespół Fukumury podejrzał też jak nowotwory reagują na chemioterapię. Badacze wykonali zdjęcia guza przed i 5 dni po aplikacji leków hamujących angiogenezę (tworzenie naczyń krwionośnych).

Przeprowadzone badania rodzą umiarkowany optymizm. Jeżeli podobne uda się przeprowadzić na ludziach, to możliwe będzie stworzenie spersonalizowanych terapii antynowotworowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas