Nowe jelita z komórek macierzystych skóry

Naukowcom udało się otrzymać komórki jelita z ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC). Po odpowiedniej hodowli, rozwinęły się z nich w pełni dojrzała tkanka układu pokarmowego.

Nowa metoda może zrewolucjonizować leczenie chorób układu pokarmowego
Nowa metoda może zrewolucjonizować leczenie chorób układu pokarmowego123RF/PICSEL

Dzięki badaniom uczonych z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center w niedalekiej przyszłości ma być możliwe tworzenie spersonalizowanych tkanek jelit do leczenia chorób układu pokarmowego.

Naukowcy pozyskali iPSC z komórek skóry i krwi, po czym umieścili je w specjalnym koktajlu molekularnym. Podczas eksperymentów wykorzystano zmodyfikowane genetyczne myszy, których układ odpornościowy nie odrzucał ludzkiej tkanki. Aby zapewnić ukrwienie, komórki wszczepiono do torebek włóknistych nerek gryzoni. Tam rosły i namnażały się, by w ostateczności stworzyć w pełni funkcjonalną tkankę jelit.

- Nasze badania pokazują, że własne komórki pacjenta można wykorzystać do uzyskania jelita. Może to być nowy sposób leczenia wielu chorób, mogących wywołać niewydolność przewodu pokarmowego. Nasza praca przybliża nas do osiągnięcia bardziej długofalowego celu, jakim jest hodowanie tkanek do zastąpienia uszkodzonego przewodu pokarmowego - powiedział Michael Helmrath.

Pozyskanie tkanki z własnych iPSC eliminuje konieczność podawania przez całe życie leków immunosupresyjnych. Nie wiadomo jednak kiedy można spodziewać się testów nowej metody na ludziach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas