Nowe kraje i stolice na świecie. Nie takiej mapy świata uczono w szkole

Najszybciej dezaktualizująca się wiedza ze szkoły to ta dotycząca geograficznej mapy świata. Jeszcze 20 lat temu mogliśmy być uczeni o państwie Jugosławia. Nie mieliśmy pojęcia o dopiero co proklamującym swoją niepodległość Timorze Wschodnim. Jakie zmiany zaszły na mapie świata w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat?

W ciągu ostatnich lat zaszło kilka znaczących zmian na mapie świata
W ciągu ostatnich lat zaszło kilka znaczących zmian na mapie świata123RF/PICSEL

Upadek ZSRR w 1991 roku doprowadził do stanu, w którym pojawiło się na terenie Europy Wschodniej i Azji Środkowej 15 nowych państw. Warto zwrócić uwagę, że od tamtego momentu również w innych częściach świata proklamowały swoją niepodległość inne kraje.

Erytrea

Niewielkie państwo w Afryce Wschodniej sąsiadujące z Etiopią w drodze referendum uzyskało swoją niepodległość dopiero w 1994 roku. Targane wojną domową w latach 70. i 80. XX wieku państewko przedtem posiadało status autonomii w ramach państwa etiopskiego.

Serbia i Czarnogóra, i Kosowo

Spuściznę po Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii na początku lat 90. XX wieku objęło państwo o nazwie Federacyjna Republika Jugosławii, w skład którego wchodziły obecne Serbia, Czarnogóra i Kosowa. Następnie w 2003 roku kraj zmienił swoją nazwę na Serbię i Czarnogórę.

Ledwie trzy lata później Czarnogóra w drodze referendum niepodległościowego stwierdziła, że utworzy niezależne państwo.

To nie był koniec odłączania się kolejnych terenów od dawnej macierzy Jugosławii. W 2008 roku Kosowo także ogłosiło swoją niepodległość. Serbia jednak nie uznała tej deklaracji i do dzisiaj Kosowo ma status terenu spornego. 93 kraje na świecie uznają jego niepodległość (w tym Polska), 95 nie uznaje oraz 5 wstrzymuje się od głosu.

Tereny dawnej Jugosławii obejmują dzisiaj aż siedem państw123RF/PICSEL

Timor Wschodni

Do 1975 ten niewielki skrawek lądu we wschodniej części wyspy Timor w archipelagu Małych Wysp Sundajskich był kolonią portugalską. Następnie został zajęty przez Indonezję. Od 2002 roku Timor Wschodni jest niepodległym państwem.

Niewielki kraj odróżnia od sąsiedniej o wiele większej Indonezji między innymi to, że mieszkańcy Timoru Wschodniego są katolikami oraz posługują się językiem portugalskim.

O Timorze Wschodnim świat usłyszał po raz pierwszy w 2002 rokuPlanet Observer/UIGGetty Images

Sudan Południowy

Najmłodszym państwem na świecie jest Sudan Południowy. Od 2011 roku południowa część dawnego Sudanu jest niepodległym krajem. Uzyskanie niepodległości nie obyło się bez rozlewu krwi. Poprzednie kilkadziesiąt lat toczyła się na tym terenie wojna domowa.

Jednym z powodów niezadowolenia stolicy w Chartumie było to, że utraci on kontrolę na bogatymi złożami ropy naftowej, które znajdują się w południowej części dawnego Sudanu. Dzisiaj sprzedaż "czarnego złota" odpowiada za 95 proc. całego eksportu Sudanu Południowego.

Nowe stolice - Sri Dźajawardanapura Kotte

Bardzo długo był powielany błąd w szkolnych podręcznikach na temat stolicy Sri Lanki. Okazuje się, że już od 1982 roku nie jest nią Kolombo, a Sri Dźajawardanapura Kotte. Kolombo nadal pozostaje największą metropolią i stolicą biznesową kraju, ale to w tym drugim znajduje się obecnie centrum administracyjno-rządowe Sri Lanki.

Sri Lanka jest państwem znajdującym się na wyspie Cejlon, niedaleko półwyspu indyjskiego.123RF/PICSEL

Nowe stolice - Jamusukro

Kolejnym krajem, które przeniósł swoją stolicą w zupełnie nowe miejsce jest Wybrzeże Kości Słoniowej. Od 1983 roku konstytucyjną stolicą kraju jest Jamusukro, a nie Abidżan - największe miasto znajdujące się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Ciekawostką jest to, że w Jamusukro znajduje się największy na świecie kościół. Jest nim Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju, której wygląd wzorowany jest na Bazylice św. Piotra w Watykanie. Wysokość iworyjskiej świątyni wynosi aż 158 metrów.

Nowe stolice - Gitega

Niewielkie Burundi w Afryce Środkowej posiada nową stolicę od 2018 roku. Jest nią 23-tysięczne Gitega. Wcześniej siedziba władz znajdowała się w największej metropolii Burundi, czyli w Bużumburze.

Nur-Sułtan znajduje się w środkowo-północnej części Kazachstanu123RF/PICSEL

Nowe stolice - Nur-Sułtan

Także w Kazachstanie nastąpiła zmiana lokalizacji siedziby władz kraju. Wcześniej stolicą kraju było Ałmaty, a od 1997 roku jest nią Nur-Sułtan. Przed 2019 rokiem miasto nazywało się Astana, a jeszcze wcześniej kolejno Akmoła, Celinograd i Akmolińsk.

Zmiany nazw państw

W ostatnich latach niektóre kraje również postanowiły zmienić swoje nazwy. Suazi w Afryce stało się Eswatini. Macedonia od 2019 roku nazywa się Macedonia Północna. Holandia oficjalnie nazywa się Królestwem Niderlandów, a do użytku potocznego weszła również nazwa Niderlandy.

Nowe państwa w przyszłości

Za 5 lat w 2027 roku pojawi się na mapie nowe państwo Bougainville ze stolicą w mieście Buka. Na podstawie referendum z 2019 roku wyspa o tej samej nazwie obejmująca autonomiczną prowincję Papui-Nowej Gwinei odłączy się od macierzy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas