Odkryto komórki macierzyste zdolne do regeneracji kości twarzy i czaszki

​Naukowcy starają się wykorzystać komórki macierzyste dosłownie do wszystkiego - od odnowy rogówki do naprawy serca. Teraz po raz pierwszy w historii zidentyfikowano populację komórek macierzystych zdolnych do naprawy kości czaszki i twarzy.

Nowo odkryte komórki macierzyste pomogą regenerować kości twarzy i czaszki
Nowo odkryte komórki macierzyste pomogą regenerować kości twarzy i czaszki123RF/PICSEL

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Rochester pod kierownictwem Weia Hsu dokonał przełomowego odkrycia w konsekwencji prowadzonych badań nad kraniosynostozą. Ta wada wrodzona polega na zarośnięciu szwów czaszkowych, czego skutkiem jest najczęściej deformacja czaszki. Kraniosynostoza może tworzyć się jeszcze przed narodzinami lub w pierwszych miesiącach po porodzie. Stan ten może opóźniać rozwój dzieci, a nawet zagrażać ich życiu, powodując wzrost ciśnienia w mózgu.

Kości czaszki i głowy rosną inaczej niż w pozostałych częściach ciała, z zupełnie innych komórek macierzystych. Do tej pory nie udawało się wyizolować populacji komórek macierzystych odpowiedzialnych za wzrost i naprawę kości czaszki oraz twarzy. Aż do teraz. Osiągnięcia uczonych z Uniwersytetu w Rochester mogą pomóc w leczeniu poważnych chorób, takich jak kraniosynostoza.

Wszystko dzięki genowi Axin2. Naukowcy zbadali populację zlokalizowanych w szwach czaszkowych komórek z aktywnym genem Axin2 i przemieniono je w komórki macierzyste. Potwierdzono tym samym, że komórki z aktywnym genem Axin2 mogą stymulować rozwój i regenerację kości.

Badania otwierają drzwi do opracowania terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych w celu odbudowy kości czaszki i twarzy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas