Odkryto najbliższą Ziemi czarną dziurę
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył czarną dziurę najbliższą Ziemi. Znajduje się ona zaledwie 1000 lat świetlnych od nas.
Astronomowie odkryli, że HR6819 jest systemem potrójnym, składającym się z czarnej dziury i dwóch orbitujących wokół niej gwiazd. Jedna z gwiazd okrąża czarną dziurę w ciągu 40 ziemskich dni, a druga jest na dalszej orbicie. ma ona masę 4,2 razy większą od masy Słońca.
- Niewidzialny obiekt o masie co najmniej 4 razy większej od masy Słońca może być tylko czarną dziurą. System ten zawiera najbliższy Ziemi obszar czasoprzestrzeni, o którego istnieniu wiemy - powiedział Thomas Rivinius, główny badacz ESO.
Odkrycie jest o tyle istotne, że czarna dziura naprawdę znajduje się w naszym "kosmicznym sąsiedztwie". Co więcej, czarne dziury są zazwyczaj odkrywane w stanie aktywnym - gdy emitują ogromne dawki promieniowania rentgenowskiego. Ten obiekt jest inny.
- W naszym sąsiedztwie muszą być setki milionów czarnych dziur, ale wiemy tylko o istnieniu kilku. Dzięki temu, powinniśmy namierzyć więcej z nich - powiedział Thomas Rivinius.
System ten ma również potencjał do wyjaśnienia innych potrójnych systemów, o których istnieniu wiemy, m.in. oddalonego o 2300 lat świetlnych systemu LB-1. Wydaje się, że LB-1 ma małą wyewoluowaną gwiazdę krążącą wokół bardzo dużej czarnej dziury. Czarna dziura jest trochę za duża, aby powstała z supernowej; mogła powstać z połączenia dwóch mniejszych czarnych dziur. HR6819 może być dla niej wzorem.
HR6819 będący pierwszym układem gwiazdowym z czarną dziurą, którą można zobaczyć samodzielnie. Gwiazdy można zaobserwować na półkuli południowej - znajdują się w gwiazdozbiorze Lunety.