Pierwsze zdjęcia naukowe misji TESS

NASA opublikowała pierwsze naukowe obrazy uzyskane przez kosmiczny teleskop TESS.

Jeden z obrazów z pierwszego zestawu zdjęć o wysokiej jakości, wykonanych przez teleskop TESS
Jeden z obrazów z pierwszego zestawu zdjęć o wysokiej jakości, wykonanych przez teleskop TESS materiały prasowe

Kosmiczny teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 19 kwietnia 2018 za pomocą rakiety Falcon 9R. Lot przebiegł bez komplikacji i satelita został umieszczony na prawidłowej orbicie wstępnej o wysokości 200 x 270000 km i nachyleniu 28,5 stopnia. W kolejnych tygodniach orbita była stopniowo zmieniana, aż TESS dotarł do swojej docelowej orbity.

Teleskop został umieszczony na bardzo eliptycznej orbicie, będącej w rezonansie 2:1 z Księżycem. Tego typu orbita powinna być bardzo stabilna przez kolejne 20 lat. Potencjalnie pozwoli to na długą pracę tego teleskopu i wieloletnie poszukiwanie planet pozasłonecznych.

Po trwającej niemal trzy miesiące fazie kalibracji w lipcu 2018 rozpoczęła się faza naukowa misji. Do końca tego roku teleskop będzie obserwował 85% gwiazd południowego nieba. W 2019 roku spojrzy natomiast na gwiazdy widoczne z półkuli północnej.

17 września NASA opublikowała pierwsze naukowe zdjęcia z misji TESS. W odróżnieniu od wcześniejszych wstępnych obrazów uzyskiwanych przez ten teleskop (od końca maja), nowe zdjęcia mają docelową jakość. Nowe obrazy mają już służyć celom misji – poszukiwaniu egzoplanet.

Pełen obraz z czterech kamer teleskopu TESS (oraz prezentacja najjaśniejszych obiektów w polu widzenia)materiały prasowe

Zdjęcia zostały wykonane 7 sierpnia. Czas ekspozycji wyniósł 30 minut. Na zdjęciach widać m.in. jasne gwiazdy (np. R Doradus), gromady kuliste (np. 47 Tucanae) oraz galaktyki (np. Wielki Obłok Magellana). Łącznie TESS został wyposażony w cztery główne kamery, które jednocześnie wykonują obserwacje.

TESS to następca rozpoczętej w marcu 2009 roku misji teleskopu Kepler. Jej celem było stałe obserwowanie wybranego obszaru nieba (pomiędzy gwiazdozbiorami Łabędzia i Lutni) w poszukiwaniu krótkich spadków jasności gwiazd – tzw. tranzytów – które mogą być „sygnałem” od planety pozasłonecznej. Kepler w pierwszej fazie swoich prac łącznie obserwował ponad sto tysięcy gwiazd i ponad 4000 kandydatów na planety pozasłoneczne.

Podstawowym celem TESS będzie obserwacja około pięciuset tysięcy gwiazd jaśniejszych od +12 magnitudo. W odróżnieniu od Keplera, TESS będzie obserwować całe niebo, co powinno podnieść ilość zarejestrowanych kandydatów na planety pozasłoneczne, szczególnie tych w odległości do 200-300 lat świetlnych od nas. Szacuje się, że TESS wykryje pomiędzy tysiącem a dziesięcioma tysiącami kandydatów na egzoplanety o rozmiarach porównywalnych z Ziemią i większych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas