Po raz pierwszy w historii zaobserwowano translokację chromosomu
Naukowcy po raz pierwszy w historii dokonali bezpośredniej obserwacji zjawiska przemieszczenia fragmentu chromosomu, które często występuje w komórkach nowotworowych.
Zespół naukowców z National Cancer Institute (NCI) jest krok bliżej opracowania nowatorskiej metody walki z nowotworami. Wszystko dzięki poczynionym niedawno obserwacjom.
Translokacja, czyli przemieszczenie fragmentu chromosomu w inne miejsce tego samego lub innego chromosomu, występuje w przypadku wielu odmian nowotworów, m.in. białaczce szpikowej. Do niedawna proces ten pozostawał tajemnicą. Aby lepiej go zrozumieć amerykańscy badacze wywoływali pęknięcia DNA różnych chromosomów żywych komórek. Dzięki nowoczesnej technologii, wizualizowali później w czasie rzeczywistym prawidłowe i nieprawidłowe zakończenia (pęknięcia oznaczano zielonym lub czerwonymi białkami).
Okazało się, że translokacje występują już w kilka godzin od uszkodzenia nici i nie zależą od cyklu komórkowego. Na kolejnych etapach eksperymentów, naukowcy chcą wiedzieć, jakie substancje hamują, a jakie stymulują naprawę uszkodzeń i tworzenie translokacji.