Po raz pierwszy zaobserwowano dwugłowego rekina

Naukowcom po raz pierwszy udało się zaobserwować dwugłowy zarodek rekina.

Fot. Journal of Fish Biology
Fot. Journal of Fish Biologymateriały prasowe

Podczas jednej z wypraw badawczych na zachodnim Morzu Śródziemnym, naukowcy zebrali 797 rybich embrionów. Wśród nich był jeden dwugłowy rekin. Miał one dwa mózgi, dwa otwory gębowe, dwie pary oczu, dwie struny grzbietowe (rozwojowy prekursor kręgosłupa) i 20 skrzeli. Zwierzę miało dwa serca i podwójny układ pokarmowy łączący się w jednej komorze, tworzonej przez scalone żołądki.

Naukowcy przekonują, że występowanie osobników dwugłowych jest powszechne u zwierząt kręgowych. Jest jednak na tyle rzadkie, że nigdy wcześniej nie zauważono tego zjawiska u rekinów.

Jeszcze w 1992 r. wielu badawczy uważało, że nietypowa budowa ciała to wynik bliźniąt niecałkowicie połączonych ze sobą. Teraz częściej jest akceptowane wyjaśnienie za przyczynę uznające niepełne rozdzielenie jednego zarodka na dwie części. Jak dotąd, nikt nie zaproponował satysfakcjonującego wyjaśnienia.

Dwugłowy rekin prawdopodobnie nie przeżyłby w naturalnych warunkach. Gdy tylko naukowcy zauważyli przez przezroczyste ściany jaja podwójny embrion, natychmiast je otworzyli i rozpoczęli badania. W naturalnych warunkach, dwugłowy zarodek rekina szybko by obumarł.

Fot. Journal of Fish Biology
Fot. Journal of Fish Biologymateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas