Priony podtrzymują wspomnienia

Naukowcy odkryli, że u myszy długotrwałe wspomnienia są podtrzymywane przez specjalne białka. To ważne okrycie w kontekście poznania mechanizmów pamięci u ludzi.

Za podtrzymanie wspomnień w ludzkim mózgu odpowiadają białka prionopodobne
Za podtrzymanie wspomnień w ludzkim mózgu odpowiadają białka prionopodobne123RF/PICSEL

Podczas powstawania wspomnień, tworzą się nowe połączenia między neuronami. Aby z czasem nie uległy one rozpadowi, niezbędne są cząsteczki stabilizujące. Dopiero teraz odkryto, że taką rolę pełnią prawidłowe białka prionowe (PrPC). Zespół naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia odkrył, że u myszy są to białka CPEB3.

- Podobnie jak priony chorobotwórcze, funkcjonalne priony występują pod dwoma postaciami: rozpuszczalną i nierozpuszczalną. Gdy się czegoś uczymy, powstają nowe połączenia synaptyczne i rozpuszczalne priony przekształcają się w agregaty prionów. Uruchamiana jest produkcja białek niezbędnych do utrzymania wspomnień - powiedział Eric Kandel, jeden z naukowców biorących udział w badaniach.

Wspomnienia istnieją tak długo, jak długo utrzymują się agregaty. Białko podobne do CPEB3 występuje u ludzi, zatem naukowcy są przekonani, że identyczny mechanizm zachodzi także i w naszym mózgu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas