Promieniowanie Czerenkowa pomoże pokonać raka
Naukowcy odkryli, że pomiar niebieskiego i ultrafioletowego światła emitowanego przez ciało człowieka podczas radioterapii może przyczynić się do opracowania skuteczniejszych metod walki z nowotworami.
Efekt Czerenkowa to charakterystyczna niebieska poświata, czyli promieniowanie emitowane, gdy naładowana cząstka (np. elektron) porusza się w ośrodku materialnym z prędkością większą od prędkości fazowej światła w tym ośrodku. Promieniowanie Czerenkowa można obserwować w reaktorach jądrowych. Podczas reakcji termojądrowych, powstaję wysokoenergetyczne cząstki, które dostając się do wody chłodzącej reaktor powodują powstawanie promieniowania. W efekcie woda wokół rdzenia świeci na niebiesko.
Promieniowanie Czerenkowa wykorzystuje się także w pomiarach astrofizycznych. Wkrótce zjawisko to może znaleźć powszechny angaż w medycynie. Zespół uczonych z Norris Cotton Cancer Center w Dartmouth odkrył, że pomiar natężenia promieniowania Czerenkowa pozwala obliczyć dawkę promieniowania jonizującego otrzymaną przez pacjenta. A to z kolei poprawi bezpieczeństwo i skuteczność radioterapii nowotworów.
- Wykrywając promieniowanie Czerenkowa, możemy pomóc lekarzom poprawić ogólny wynik skuteczności radioterapii dla pacjentów - powiedział Brian Pogue, jeden z naukowców odpowiedzialnych za odkrycie.
Już wkrótce radioterapia na całym świecie może stać się znacznie mniej inwazyjną metodą leczniczą.