​Przed przystankiem na Marsie należy odwiedzić Wenus

Wszystkie drogi ludzkości zdają się prowadzić na Marsa. Od dziesięcioleci jest to logiczny kolejny krok w podróżach kosmicznych. Eksperci przekonują, że astronauci powinni jednak zrobić przystanek na Wenus.

Wykorzystanie asysty grawitacyjnej Wenus przed załogową misją na Marsa wydaje się być rozsądnym krokiem
Wykorzystanie asysty grawitacyjnej Wenus przed załogową misją na Marsa wydaje się być rozsądnym krokiemmateriały prasowe

Lot na Marsa mógłby być szybszy i tańszy, jeżeli astronauci przy okazji zrobiliby przystanek na Wenus. Noam Izenberg, geolog planetarny z Johns Hopkins University powiedział, że to "logiczny wybór".

Wykorzystanie Wenus jako punktu wyjścia podróży na Marsa jest nie tylko jedną z opcji, to zasadniczo część misji załogowej na Czerwoną Planetę. Dlaczego?Są dwa sposoby, aby dostać się z Ziemi na Marsa. Pierwsza i najprostsza to misja łączona, w której statek kosmiczny leci między dwiema planetami, gdy mają one wyrównane orbity. Po dotarciu na Czerwoną Planetę, astronauci musieliby znowu poczekać, aż oba globy ustawią się w odpowiedniej pozycji, by móc wrócić na Ziemie. To oczekiwanie może trwać nawet 1,5 roku.Drugi wariant to misja, w której w drodze na Marsa albo z powrotem, statek kosmiczny wykorzystałby asystę grawitacyjną Wenus do zmiany trajektorii, która pozwoliłaby na obranie właściwego kursu. Przelot obok Wenus radykalnie zmniejszyłby ilość energii potrzebną do podróży, zmniejszając zarówno ilości paliwa, jak i koszty misji.

Naukowcy mają ciekawy pomysł na to, w jaki sposób możemy dotrzeć na Marsa123RF/PICSEL

Misja łączona jest prostsza na papierze, ale okno startowe otwiera się co 26 miesiące. W przeciwieństwie do tego, loty na Marsa z użyciem asysty grawitacyjnej Wenus mogłyby odbywać się co 19 miesięcy. Wydaje się, że 7 miesięcy to niewiele, ale w planowaniu misji kosmicznych taki okres ma ogromne znaczenie.Dodatkowo, w przypadku, gdyby podczas misji na Marsa coś miało pójść nie tak, wizyta na Wenus dałaby możliwość szybkiej zmiany kursu i powrotu na Ziemię.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas