Przez ocieplenie klimatu grozi nam epidemia dengi
Globalne ocieplenie powoduje, że Europa jest coraz bardziej narażona na występowanie chorób przenoszonych przez komary, szczególnie dengę (tropikalna choroba wirusowa). Czy grozi nam epidemia?
Zespół naukowców ze szwedzkiego Uniwersytetu Umea obliczył ryzyko wystąpienia epidemii dengi na Starym Kontynencie w oparciu o zestaw różnych prognoz zmian klimatycznych. Wahania temperatur mają ogromny wpływ na zdolność wektorów - komarów Aedes aegypti i Aedes albopicturs - na transmisję choroby. Komary z rodzaju Aedes są związane z większością dużych epidemii dengi na świecie.
- Ekspansja geograficzna wirusów dengi i komarów z rodzaju Aedes jako wektorów je przenoszących jest głównym globalnym problemem zdrowotnym. W związku z ocieplającym się klimatem oraz innymi czynnikami, takimi jak wzrost wymiany handlowej i podróży, jest coraz bardziej narażona na ryzyko epidemii komarów przenoszących choroby takie jak denga - powiedział Liu Jing-Helmersson, autor badań.
Badania wykazały, że wahania temperatury mogą zwiększyć rozproszenie geograficzne chorób wirusowych tropikalnych i subtropikalnych przenoszonych przez komary do obszarów o klimacie umiarkowanym, takich jak Europa. Do końca obecnego wieku do epidemii dengi będzie dochodziło także na Starym Kontynencie, gdzie komary Aedes są obecne.
Niedawno odnotowano obecność komarów Aedes aegypti w Rosji i Gruzji, a Aedes albopictus zawędrował nawet do Holandii. WHO ostrzega, że denga jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą wirusową w ciągu ostatnich 20 lat. Każdego roku odnotowuje się 390 mln przypadków zachorowań. Najbardziej narażone są dzieci, które nie mają wykształconej odporności na dengę, a ponadto komary Aedes są aktywne w ciągu dnia.