Przyszłość energetyki to balony słoneczne
Jednym z czynników przeszkadzających w osiągnięciu pełnej sprawności paneli słonecznych są chmury. Już wkrótce problem ten przestanie mieć znaczenie dzięki innowacyjnym balonom słonecznym.
Nad balonami pracują naukowcy z NextPV - międzynarodowego laboratorium naukowego przewodzącego przez Uniwersytet Tokijski i francuski CNRS. Pomysł na balony gromadzące energię słoneczną jest dość prosty. Wystarczy wysłać je na wysokość 20 km, bo w tych rejonach atmosfery chmur jest niewiele. Dzięki temu promieniowanie słoneczne można wychwytywać efektywniej niż w typowych farmach słonecznych.
Aby balony mogły unosić się w wyższych partiach atmosfery, należałoby umieścić w ich wnętrzu ogniwa wodorowe, które będą zapewniały stały dopływ paliwa. Największą zaletą innowacyjnej farmy słonecznej byłyby natomiast koszty pozyskania energii. Szacuje się, że dzisiaj za wyprodukowanie 1 W energii słonecznej trzeba zapłacić 1 dol. W przypadku balonów słonecznych koszt ten spadłby aż o 1/4.
Nienazwany jeszcze projekt będzie realizowany w przyszłości i naukowcy wiążą z nim spore nadzieje. Balony słoneczne można by umieszczać nawet w zatłoczonych centrach miast, czyniąc tę formę energii jeszcze bardziej przystępną.