Rany powstałe w ciągu dnia goją się szybciej
Rany powstałe w ciągu dnia goją się szybciej od tych, które pojawiają się po zmroku. Ta niezwykła obserwacja jest konsekwencją działania naszego zegara biologicznego.
Naukowcy stwierdzili, że poparzenia powstałe w nocy trwają średnio 28 dni, ale te "dzienne" tylko 17 dni. Badacze z brytyjskiego Laboratorium Biologii Molekularnej MRC byli zdumieni różnicą, którą odnotowali u 118 poparzonych pacjentów.
Niezwykły efekt można wyjaśnić działaniem wewnętrznego zegara biologicznego, który organizuje czas niemal w każdej ludzkiej komórce. To właśnie ten mechanizm decyduje o średniej 11-dniowej różnicy w czasie gojenia.
Pierwsze komórki, które docierają na miejsce urazu to fibroblasty. Są przygotowywane do reakcji w ciągu dnia, ale w nocy tracą tę zdolność.
- To jest jak bieg na 100 m. Biegacz ustawiony w blokach, w odpowiedniej pozycji, zawsze pokona stojącego faceta, który nagle zaczyna biec - powiedział dr John O'Neill, jeden z autorów odkrycia.
Naukowcy uważają, że poczynione obserwacje mogą zostać wykorzystane do usprawnienia operacji. Niektóre leki, takie jak steroidowy kortyzol mogą resetować zegar biologiczny, więc mogą być przydatne podczas nocnych procedur.