Równonoc jesienna 2020 - co to jest i kiedy wypada?

We wtorek 22 września o godzinie 15:31 rozpocznie się astronomiczna jesień. Na ziemskiej półkuli północnej tak zwana równonoc jesienna została zwyczajowo wyznaczona w okolicach 22/23 września. Właśnie wtedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Natomiast kalendarzowa jesień rozpocznie się od środy 23 września.

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy (zarówno marcowej, jak i wrześniowej).  Grafika przygotowana przez: Przemysława "Blueshade" Idzkiewicza, Wikipedia.
Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy (zarówno marcowej, jak i wrześniowej). Grafika przygotowana przez: Przemysława "Blueshade" Idzkiewicza, Wikipedia.Wikipedia

Równonoc jesienna (lub wiosenna) przypada na moment przejścia Słońca przez jeden z punktów przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego (czyli wspomniany punkt Wagi). Ekliptyka to okrąg na sferze niebieskiej, po którym pozornie porusza się Słońce w trakcie roku. Równik niebieski to jakby odpowiednik równika ziemskiego. Przejście Słońca przez jeden z punktów przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego określane jest jako moment równonocy - zarówno wiosennej jak i jesiennej.

Jeden z dwóch punktów, w których przecinają się ze sobą ekliptyka i równik niebieski, nazywany jest punktem Barana. Właśnie on ma związek z rozpoczęciem astronomicznej wiosny na półkuli północnej.

Jesień to dobry okres dla astronomów-amatorów. Dlaczego? Jeśli nie nastąpi niespodziewana aberracja, na niebie będą widoczne gwiazdozbiory czterech pór roku. Saturn powinien być widoczny niedługo po zachodzie Słońca, a kiedy nadejdzie października, planeta zacznie znikać za horyzontem  około godziny po zachodzie. Natomiast Mars będzie "znikał" coraz później - dlatego to dobry okres, aby obserwować Czerwoną Planetę.

Punkt Barana - zmiany położenia w czasie względem gwiazd. Grafika: DbachmannWikipedia

Na okres równonocy jesiennej tradycyjnie przypada ludowe święto dożynek.

Kalendarzowa jesień rozpocznie się od środy 23 września.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas