Skąd pochodzą tajemnicze bruzdy na Księżycu?
Wzdłuż ciemnych mórz Księżyca występują jasne bruzdy, które mogą być łatwo wykryte przez astronomów-amatorów. Są one silnie namagnesowane - studiując ich kształt można odkryć nieznane szczegóły dotyczące księżycowych skał.
Morza księżycowe to duże, ciemne, pokryte zastygłym bazaltem równiny na Srebrnym Globie. Powstały one na skutek rozległych wylewów lawy, których większość miała miejsce 3,8-3,1 mld lat temu. Wcześni astronomowie nadali im nazwę mórz w nawiązaniu do ziemskich zbiorników wodnych. Okazuje się jednak, że morza księżycowe są poprzecinane licznymi bruzdami.
Wspomniane bruzdy tworzą nietypowe wzory przez naładowane cząstki pochodzące z przestrzeni kosmicznej, które są odchylane przez księżycowe skały magnetyczne. I to pomimo faktu, że od kilku miliardów lat Księżyc nie ma własnego pola magnetycznego.
- Przyczyna powstawania tych bruzd, a tym samym zawirowań magnetycznych, była od dawna owiana tajemnicą. Aby rozwiązać ten problem, musieliśmy ustalić, jakie cechy geologiczne mogą wytwarzać te miniaturowe pola magnetyczne i co to oznacza - powiedziała prof. Sonia Tikoo z Uniwersytetu Rutgersa.
Naukowcy zasugerowali, że bruzdy muszą znajdować się blisko od obiektu magnetycznego na powierzchni Księżyca. Odkryto, że pasują one do znanego nam rozkładu skał magnetycznych na Srebrnym Globie.
Wyjaśnienie pochodzenia tajemniczych bruzd na Księżycu wydaje się być satysfakcjonujące, ale naukowcy potrzebują więcej dowodów na poparcie tej tezy. Rozwiązaniem może być nowy łazik, który z bliska przyjrzałby się skałom magnetycznym na naszym naturalnym satelicie.