Skylon następnym systemem transportu kosmicznego Europy?

Brytyjska firma projektująca europejski, bezzałogowy system wynoszenia ładunków na orbitę - Reaction Engines Ltd. - zawarła kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną na prace badawcze dotyczące zastosowania rakietoplanu Skylon.

Kiedy Skylon w końcu poleci w kosmos?
Kiedy Skylon w końcu poleci w kosmos?materiały prasowe

Kontrakt o wartości 1 miliona euro podpisany został przez przedstawicieli Reaction Engines Ltd. oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej w Paryżu. W chwili obecnej już trwają prace w ramach podpisanej umowy, która dotyczy zweryfikowania możliwości wykorzystania rakietoplanu Skylon przez ESA przy braniu pod uwagę kosztów, elastyczności oraz dostępności tego systemu od wczesnych lat przyszłej dekady.

Studia zostaną zakończone jeszcze w tym roku. Udział w pracach będzie miało wiele firm z sektora przemysłu kosmicznego oraz innych. Obecnie udział w pracach biorą:

- Thales Alenia Space z Włoch - odpowiedzialna za zaprojektowanie platformy o nazwie Skylon Upper Stage (SUS) do wynoszenia ładunków dostarczonych przez Skylona na LEO dalej na orbity GEO.
- Qinetiq Space z Belgii - odpowiedzialna za prace rozwojowe nad różnymi platformami dla ładunków, które będą wynoszone w ładowni Skylona, zapewniając maksymalną elastyczność misji.
- London Economics - odpowiedzialna za przygotowanie modelu biznesowego, który będzie dobrze dopasowany do charakteru branży.
- Grafton Technology z Wielkiej Brytanii wespół z firmą budowlaną Jacobs - odpowiedzialne za określenie niezbędnej infrastruktury dla obsługi Skylona w europejskim porcie kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej.
- 42 Technology Ltd. z Wielkiej Brytanii - odpowiedzialna za wstępne prace koncepcyjne nad elementami mocującymi ładunki w ładowni.

Kilka tygodni temu Reaction Engines Ltd. uzyskało dofinansowanie w wysokości 60 mln funtów na prace nad silnikiem SABRE, które przekazane zostanie przez brytyjski rząd poprzez narodową agencję kosmiczną.

Źródło informacji (Reaction Engines)

Maciej Mickiewicz

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas