Solarne tulipany wkrótce staną w Etiopii

Etiopia chce do 2025 r. całkowicie zahamować emisję dwutlenku węgla. W osiągnięciu tego celu mają pomóc gigantyczne solarne tulipany.

Dzięki solarnym tulipanom Etiopia ma zahamować emisję dwutlenku węgla
Dzięki solarnym tulipanom Etiopia ma zahamować emisję dwutlenku węglamateriały prasowe

Władze afrykańskiego państwa nawiązały współpracę z firmą AORA Solar, która specjalizuje się w produkcji modularnych systemów hybrydowo-słonecznych. Każda z "roślin" składa się z wieży zwieńczonej specjalną bańką, w której znajduje się woda. Pod wpływem wysokiej temperatury jest ona przekształcana w parę wodną, a następnie wykorzystywana do napędzania turbiny. Umieszczone na powierzchni ziemi zwierciadła mają na celu odbijać promienie słoneczne, skupiając jak najwięcej ich na zbiorniku z wodą.

Warto podkreślić, że gdy nie jest dostępne światło słoneczne, turbina może wykorzystywać paliwo alternatywne, np. gaz ziemny. Pojedynczy ekologiczny tulipan ma moc wyjściową 100 kW, co powinno wystarczyć do zasilenia w prąd ok. 60-80 domów.

Firma AORA Solar nawiązała współpracę z etiopskimi uniwersytetami, zgodnie z którą na terenach kampusów mają być instalowane solarne tulipany. Co ciekawe, Etiopia nie jest pierwszym krajem, w którym można zobaczyć produkujące energię elektryczną wieże-tulipany. Podobne projekty rozwijają kraje takie jak Chiny, Hiszpania, Izrael i Stany Zjednoczone.