Sperma u kobiet, komórki jajowe u mężczyzn? To nie fikcja
Naukowcy dokonali niezwykłego osiągnięcia. Używając komórek pobranych ze skóry myszy, udało się im otrzymać spermę i komórki jajowe, które następnie zostały wykorzystane do zapłodnienia. Czy taki proces jest możliwy u ludzi?
Mechanizm, który doprowadził do stworzenia funkcjonalnych komórek rozrodczych z mysich komórek somatycznych nie jest niczym niezwykłym. Japońscy naukowcy - Katsuhiko Hayashi i Mitinori Saitou z Kyoto University - opracowali nową technikę pozwalającą otrzymać komórki zarodkowe. U podstaw wykorzystuje ona znany od lat mechanizm - uzyskanie indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC).
Polega ona na pobraniu z dorosłych myszy komórek skóry i przeformowanie ich w komórki zarodkowe. Te mogą następnie być wszczepione do organizmu samca, gdzie przeobrażą się w komórki jajowe. Podobny mechanizm może zostać zastosowany również w przypadku samic, które w efekcie mogą wytwarzać spermę.
Póki co nie wiadomo czy podobny proces jest do odtworzenia u ludzi. Gdyby okazało się, że jest możliwy, otworzyłby nową furtkę do leczenia niepłodności, a nawet - co wydaje się najbardziej kontrowersyjne - pozwoliłby homoseksualistom na posiadanie dzieci.
Pierwsze wyniki eksperymentów na gryzoniach są pozytywne, ale na sprawdzenie ich u dużo większych i bardziej skomplikowanych ssaków, jakimi są ludzie, może zarówno nie być odpowiednich funduszy, jak i zgody środowiska naukowego.