Stworzono wirtualną mapę raka

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge stworzyli model 3D nowotworu, zapewniając nowy sposób patrzenia na tę chorobę.

Wirtualna mapa raka może pozwolić opracować nowe metody leczenia
Wirtualna mapa raka może pozwolić opracować nowe metody leczeniamateriały prasowe

Próbka guza, pobrana od pacjenta, może być szczegółowo zbadana pod każdym kątem. Uczeni są przekonani, że zwiększy to nasze zrozumienie raka i pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia.

Jak doszło do stworzenia modelu? Najpierw pobrano 1-milimetrowy fragment tkanki raka piersi zawierający ok. 100 000 komórek. Tak przygotowane preparaty sa skanowane, a następnie wybarwiane markerami ujawniającymi charakterystykę DNA. Struktura guza została odtworzona za pomocą wirtualnej rzeczywistości i można go analizować w 3D w warunkach laboratoryjnych.

- Nikt nie badał wcześniej geografii guza na tym poziomie szczegółowości. To zupełnie nowy sposób patrzenia na raka - powiedział prof. Greg Hannon z Cancer Research UK Cambridge Institute (CRUK).

Projekt Virtual Tumor jest częścią nagrody Grand Challenge CRUK. Chociaż próbka pobrana od pacjenta miała rozmiar zbliżony do główki szpilki, w wirtualnym laboratorium mogła zostać powiększona do rozmiaru kilku metrów. Dzięki kombinacji mapowania 3D i wirtualnej rzeczywistości, można szczegółowo badać poszczególne komórki. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas