Tak wygląda nowy skafander kosmiczny Z-2

Internauci wybrali projekt nowego kosmicznego skafandra NASA – czytamy na stronie agencji. Jak wygląda i czym charakteryzuje się Z-2 w edycji „Technology”?

Skafander Z-2 w wersji Technology
Skafander Z-2 w wersji TechnologyNASA

Z-2 jest kolejną generacją skafandra kosmicznego nowej serii Z. Wcześniejszy projekt Z-1 przypomina Buzza z filmu "Toy Story". Jego górną część stanowi duża przeszklona kopuła, która zapewni astronautom doskonałą widoczność. Najciekawszym i najbardziej znaczącym elementem jest jednak owalna struktura umieszczona na plecach. To dzięki niej możliwe będzie dostanie się do środka i wyjście z kombinezonu - szybciej niż w przypadku poprzednich modeli. Ten sam element pozwoli zadokować do statku kosmicznego i wejście na pokład z ominięciem śluzy. Ma to ogromne znaczenie w kontekście projektowanych statków, ponieważ brak śluzy oznacza oszczędność niezwykle cennego miejsca. Skafander jest bardzo mobilny - gwarantuje astronautom szeroką swobodę ruchów. NASA poprawiła również ochronę przed promieniowaniem kosmicznym, dzięki czemu ludzie będą mogli przebywać w przestrzeni dłużej niż dotychczas.

Jeszcze przed zakończeniem testów Z-1 NASA rozpoczęła prace na kolejnymi generacjami Z-2 oraz Z-3. Oprócz nowych rozwiązań mających poprawić mobilność i bezpieczeństwo astronautów, wzięto pod uwagę także wygląd zewnętrzny. Inżynierowie zaproponowali trzy warianty - Biomimicry, Technology oraz Trends in Society - a głosowanie miało wyłonić ten najbardziej atrakcyjny wizualnie. W sumie wzięło w nim udział 150 tys. osób, a z przytłaczającą przewagą 63 proc. głosów zwyciężyła opcja Technology.

Skafandry kosmiczne serii Z

Wersja Trends in Society NASA
Wersja Trends in Society NASA
Wersja Technology NASA
Wersja Technology NASA
Wersja Technology NASA
Wersja Biomimicry NASA
Wersja Biomimicry NASA

Jeśli prace potoczą się zgodnie z planem, to skafander będzie gotowy przed końcem listopada 2014 roku. Przejdzie również serię testów w próżni oraz warunkach zbliżonych do tych, jakie panują np. na Marsie. Strój ma ochronić znajdującego się wewnątrz człowieka przed mikrometeorytami, promieniowaniem oraz skrajnymi temperaturami.

Więcej na temat skafandrów kosmicznych można przeczytać w tym artykule.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas