Urazy rdzenia kręgowego można naprawić?

Wiele osób, które doznały ciężkich urazów kręgosłupa, ma część nerwów w dobrym stanie. Mogą one posłużyć do przywrócenia niektórych funkcji rdzenia kręgowego, a w najbardziej optymistycznych scenariuszach pozwolić wstać z wózka inwalidzkiego.

Powrót z wózka inwalidzkiego jest możliwy
Powrót z wózka inwalidzkiego jest możliwy© Glowimages

Obecnie urazy rdzenia kręgowego są klasyfikowane jako pełne lub niepełne upośledzenie. Określa się to za pomocą technik, które niejednokrotnie pomijają częściowo zachowane ścieżki nerwowe, a tym samym prowadzą do nieprawidłowej oceny pacjenta. Kiedy tak się dzieje, szanse na odzyskanie sprawności są minimalne.

Dr Sylvia Gustin z Uniwersytetu w Nowej Południowej Walii postanowiła spróbować innego podejścia. U 23 osób z urazami rdzenia kręgowego przeprowadzono funkcjonalny rezonans magnetyczny w celu wykrycia, czy odpowiednie obszary ich mózgu są aktywne po drażnieniu palców u stóp. Co ciekawe, u 11 pacjentów wykryto aktywność części mózgu, która odpowiada na stymulację palców u zdrowych osób. Takie przypadki powinny uzyskać osobną kategorię - "niekompletnych urazów sensorycznych".

- Jest możliwe by wykorzystać elektryczną stymulację mózgu lub przezczaszkową stymulację magnetyczną do aktywacji zablokowanych obszarów. Stymulacja rdzenia kręgowego w okolicach miejsca urazu jest także możliwa - powiedziała dr Gustin.

Odkrycie może pomóc osobom, które doświadczyły urazu mózgu i są częściowo sparaliżowane. Niezbędne są jednak dalsze badania w tej materii.

Nauka BEZ fikcji: Jak rzadkie są najrzadsze choroby?Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas