W pewnych okolicznościach seler może powodować raka
Kobiety poddawane hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) nie powinny zażywać czystej apigeniny, którą można znaleźć w selerach, pietruszce i jabłkach. Zwiększa to bowiem ryzyko wystąpienia nowotworów.
Apigenina to flawonoid powszechnie występujący w warzywach i owocach, który pomaga skuteczniej walczyć z nowotworami i lepiej znieść chemioterapię. Okazuje się jednak, że podczas hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która jest stosowana do łagodzenia objawów menopauzy lub po usunięciu tarczycy, wchłanianie czystej apigeniny nie jest wskazane.
Nowe rewelacje są odwrotne do wcześniejszych rekomendacji, które wręcz sugerowały zażywanie produktów z apigeniną w każdych możliwych warunkach. Kobiety, które przechodzą HTZ nie powinny jeść nadmiernych ilości warzyw i owoców z apigeniną. Może ona bowiem powodować powstawanie nowotworów, szczególnie raka piersi.
"Zazwyczaj hormonalna terapia zastępcza polepsza życie kobiet w okresie menopauzy i przynosi bardzo dobre rezultaty. Ale nasze badania wykazały, że u kobiet, które przyjmują kombinację naturalnych estrogenów i syntetycznego progesteronu, występuje wyższe ryzyko pojawienia się raka piersi" - powiedział Salman Hyder z University of Missouri.
Obserwacje uczonych z Missouri wymagają jeszcze dodatkowych badań. Jeżeli znajdą one potwierdzenie w rzeczywistości, to trzeba będzie zmienić podejście do hormonalnych terapii zastępczych i edukować kobiety o rezygnacji z pewnych nawyków żywieniowych.