W Układzie Słonecznym jest więcej ukrytych planet?
Środowisko naukowe było zszokowane, gdy okazało się, że pomimo degradacji Plutona, Układ Słoneczny może skrywać 9. planetę. Teraz okazuje się, że tego typu obiektów może być znacznie więcej.
Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili symulacje, z których wynika, że jeżeli Planeta X (jak też jest nazywana 9. planeta) faktycznie istnieje, to jest mało prawdopodobne, by przez 4,5 mld lat przetrwała w Układzie Słonecznym bez planetarnych wspólników. Nasz układ planetarny może skrywać zarówno 10., jak i 11. planetę, a może nawet i więcej.
- Planeta nr 9, jeżeli istnieje, porusza się po wydłużonej orbicie, która może być narażona na długoterminowe perturbacje. W tym kontekście, samotna 9. planeta nie byłaby w stanie przetrwać na obecnej orbicie w Układzie Słonecznym. Obiekt w grupie planetarnej ma większe szanse na ustabilizowanie orbity. Jeżeli zatem 9. planeta faktycznie istnieje, to prawdopodobnie nie jest sama - powiedział Carlos de la Fuente Marcos, główny autor badań.
Zespół astronomów z Uniwersytetu Complutense w Madrycie doszedł do tego wniosku, stosując te same modele numeryczne, które po raz pierwszy zostały użyte przez uczonych do wstępnego namierzenia Planety X. Co więcej, kilka dużych obiektów w pobliżu 9. planety - w tym Sedna, planeta karłowata, która jest tylko nieznacznie mniejsza od Plutona - przez wiele milionów lat mogły pozostać na swoich orbitach.
Kilka innych planet karłowatych, takich jak 2004 VN112, znajduje się na tak ekscentrycznych, eliptycznych orbitach, że ich interakcja z 9. planetą może ostatecznie spowodować ich wyrzucenie z Układu Słonecznego.