Woda w pyle kosmicznym oznacza życie w całym wszechświecie?

Naukowcy z kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory odkryli cząsteczki wody w pyle kosmicznym – czytamy na łamach New Scientist.

Wszechświat jest pełen wody?
Wszechświat jest pełen wody?materiały prasowe

Pył kosmiczny jest materią, która wypełnia przestrzeń kosmiczną. Składa się z cząstek o różnej wielkości i różnym pochodzeniu. Naukowcy wyróżniają m.in. pył międzygalaktyczny, pył międzygwiazdowy czy pył międzyplanetarny. Jeszcze do niedawna próbowano otrzymać go sztucznie w warunkach laboratoryjnych, jednak zespół z Lawrence Livermore National Laboratory zbadał prawdziwy materiał pochodzący z ziemskiej stratosfery.

Obserwacje materiału pod mikroskopem pokazały, że w każdej drobince pyłu uwięziona jest cząsteczka wody. Naukowcy wysnuli hipotezę, że powstała ona w wyniku kontaktu tlenu zawartego w drobinkach z wodorem, na skutek oddziaływania wiatru słonecznego.

Oznacza to, że woda jest rozprzestrzeniona we wszechświecie w znacznie większym stopniu, niż początkowo sądzono. Mało tego, w pyle kosmicznym odnaleziono również węgiel organiczny, czyli kolejny element uznawany za niezbędny w kontekście powstania życia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas