Zanieczyszczenia powietrza wywołują psychozę?

Szokujące wyniki badań sugerują, że zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do rozwoju chorób psychicznych wśród młodych ludzi.

Czy smog może wywołać psychozę?
Czy smog może wywołać psychozę?123RF/PICSEL

Zespół brytyjskich naukowców odkrył, że doświadczenia psychotyczne są znacznie częstsze u nastolatków żyjących w środowisku z dużą zawartością dwutlenku azotu, tlenków azotu i małych cząstek stałych - i to nawet po uwzględnieniu  genetycznych i społeczno-ekonomicznych czynników ryzyka psychozy.

- Dzieci i młodzież są najbardziej narażeni na wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ze względu na nie w pełni wykształcony mózg oraz układ oddechowy. Biorąc pod uwagę, że 70 proc. ludności świata będzie mieszkać w miastach do 2050 r. odkrycie mechanizmów łączących środowisko z psychozą powinno zostać potraktowane poważnie - powiedział Frank Kelly, główny autor badań.

Aby ustalić, czy zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do pojawiania się doświadczeń psychotycznych, takich jak słyszenie głosów lub silna paranoja, naukowcy przeanalizowali dane z platformy E-Risk, krajowej bazy czynników środowiskowych i genetycznych przyczyniających się do problemów ze zdrowiem psychicznym u młodzieży urodzonej w Anglii i Walii. Uczeni zadawali 18-letnim uczestnikom pytania w stylu: "czy słyszysz głosy, których inni nie słyszą" i "czy kiedyś miałeś wrażenie, że jesteś obserwowany lub szpiegowany". Wyniki połączono z miejscem zamieszkania osób badanych i średnim zanieczyszczeniem powietrza tam panującym.

Prawie 1/3 z ponad 2000 respondentów zgłosiła co najmniej jeden epizod psychotyczny w ciągu ostatnich 6 lat. Najczęściej dotyczyło to osób, które żyły w miejscach narażonych na wyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza.

- Odkryliśmy, że doświadczenia psychotyczne występują częściej na obszarach miejskich. Chociaż badanie nie wykazało, że zanieczyszczenia powietrza powodowały u nastolatków doznania psychotyczne, nasze odkrycia sugerują, że może być to jeden z czynników sprzyjających tym doświadczeniom - powiedziała Joanne Newbury, jedna z autorek badań.

Przytoczone badania to tylko jeden z powodów, dla którego powinniśmy walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

Nauka BEZ fikcji: Zanieczyszczone powietrze powoduje Alzheimera! Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas