Ziemia i Księżyc obserwowane z Marsa
Jak wygląda Ziemia z Marsa? Sonda Mars Reconnaissance Orbiter wykonała pod koniec listopada 2016 zdjęcia naszej planety i Księżyca przy użyciu teleskopu HiRISE.
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) krąży dookoła Czerwonej Planety od 10 marca 2006 roku. MRO został wyposażony w układ optyczny o aperturze 0,5 m. Ten instrument nosi nazwę High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE). Choć jest to pięć razy mniej od średnicy lustra słynnego kosmicznego teleskopu Hubble, HiRISE jest największym układem optycznym, jaki kiedykolwiek został wysłany poza bezpośrednie otoczenie Ziemi*. Rozdzielczość HiRISE sięga około 0,3 m z orbity o wysokości około 300 km.
Pod koniec listopada 2016 HiRISE wykonał zdjęcia Ziemi i Księżyca z odległości około 205 mln kilometrów. Zdjęcia wykonano w celu kalibracji HiRISE. Na początku stycznia 2017 NASA opublikowała przeprocesowane zdjęcie Ziemi i Księżyca, bardziej dla celów informacyjnych niż naukowych. W tym przypadku potrzebne było dostosowanie jasności Srebrnego Globu względem naszej planety, gdyż Księżyc jest znacznie ciemniejszy od Ziemi. W momencie wykonania zdjęć, z perspektywy Marsa nasz Księżyc był prawie dokładnie za Ziemią.
Na obrazie Ziemi można zobaczyć przede wszystkim kolor niebieski, pochodzący od oceanów oraz biały – od chmur i Antarktydy. Pomarańczowo-brązowy ląd widoczny na tym obrazie to Australia. W przypadku Księżyca można zobaczyć znacznie mniej szczegółów – w zasadzie jedynie różną jasność powierzchni Srebrnego Globu.
Oczywiście, głównym zadaniem MRO są obserwacje Marsa i jego księżyców. Rozdzielczość MRO pozwala na obserwacje bardzo drobnych szczegółów powierzchni Czerwonej Planety. Niedawno możliwości instrumentów MRO, w tym HiRISE okazały się być bardzo przydatne, podczas obserwacji regionu, na którym miał osiąść lądownik EDM Schiaparelli.
*) W 2018 roku do punktu L2 układu Ziemia – Słońce zostanie wysłane kosmiczne obserwatorium JWST o średnicy lustra 6,5 metra.