14-latka ma sposób na cyberprzemoc

Trisha Prabhu, 14-latka ze Stanów Zjednoczonych, trafiła do grona światowych finalistów projektu Google Science Fair 2014, który skierowany jest do młodych naukowców. Nastolatka przygotowała bardzo użyteczne programy, które mogą rozwiązać narastający ostatnio wśród młodzieży problem cyberprzemocy...

Trisha Prabhu, 14-latka ze Stanów Zjednoczonych, trafiła do grona światowych finalistów projektu Google Science Fair 2014, który skierowany jest do młodych naukowców. Nastolatka przygotowała bardzo użyteczne programy, które mogą rozwiązać narastający ostatnio wśród młodzieży problem cyberprzemocy.

To bardzo poważna sprawa, ponieważ wzajemnie szkalowanie się, poprzez wszelakie formy komunikacji (internet, telefony itp.), często prowadzi do pojawienia się problemów psychicznych i prób samobójczych wśród nastolatków.

Młodzi są mniej świadomi, mają słabiej rozwinięty mechanizm odróżniania dobra od zła i tym samym mogą podejmować nieadekwatne do sytuacji decyzje. Amerykanka jest zdania, że cyberprzemoc można znacząco ograniczyć.

Aby to udowodnić, zaprezentowała dwa algorytmy. Pierwszy z nich, o nazwie Baselline, wykrywa krzywdzące wiadomości i liczy ich ilość. Drugi, o nazwie Rethink, potrafi ocenić, czy przychodząca lub wysyłana przez nas wiadomość jest krzywdząca i czy powinniśmy ją przeczytać lub wysłać.

Testy przeprowadzone na grupie 300 osób wykazały, że aplikacje napisane przez 14-latkę sprawiły, iż aż 94 procent młodzieży była mniej skłonna do publikowania czy wysyłania krzywdzących wiadomości.

Jest wielce prawdopodobne, że Google czy Facebook wprowadzą te ciekawe algorytmy do swoich produktów, czyniąc je bardziej bezpiecznymi dla młodzieży, która boryka się z wieloma problemami dzisiejszej rzeczywistości, coraz częściej kreowanej niestety przez globalną sieć.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas