AI doskonale rozpoznaje niedoszłych samobójców

Pod koniec zeszłego roku pisaliśmy o algorytmie uczenia maszynowego stworzonym przez naukowców działających pod kierownictwem psychologów z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center, który był w stanie rozpoznawać samobójców po próbce tekstu. Teraz badacze z Florida State University stworzyli coś podobnego - ich AI potrafi wykryć potencjalnego samobójcę już 2 lata naprzód, z 80% skutecznością.

Pod koniec zeszłego roku stworzonym przez naukowców działających pod kierownictwem psychologów z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center, który był w stanie rozpoznawać samobójców po próbce tekstu. Teraz badacze z Florida State University stworzyli coś podobnego - ich AI potrafi wykryć potencjalnego samobójcę już 2 lata naprzód, z 80% skutecznością.

Nowy algorytm jest jeszcze dokładniejszy, a do tego nie wymaga on próbki tekstu badanej osoby - wystarczy jej historia medyczna. A do tego im bliżej próby samobójczej, tym jest on skuteczniejszy - na tydzień przed jest on w stanie wykryć 92% niedoszłych samobójców. Jest to ogromny krok naprzód, bo ludzie do dziś nie opanowali tej sztuki - skuteczność nawet największych ekspertów nie przekracza 50%.

Badania przeprowadzono na podstawie danych z bazy zawierających rekordy dwóch milionów pacjentów, spośród których 3200 miało na koncie próby samobójcze. Tak wielka ilość danych dawała ogromne możliwości, lecz trzeba było je odpowiednio przesiać, a w tym pomogły algorytmy uczenia maszynowego - komputer musiał nauczyć się rozpoznawać markery niedoszłego samobójcy.

I udało się znaleźć taką kombinację czynników ryzyka, która sprawdza się niemal idealnie - skuteczność wynosi o 80 do 92%.

Użycie algorytmu w prawdziwym świecie mogłoby zatem wyglądać tak, że gdy tylko lekarz wprowadzi do komputera dane dotyczące pacjenta, będą one przez ten algorytm przepuszczane, wszczynając alarm, jeśli będzie podejrzenie, że dana osoba może targnąć się na własne życie. Oczywiście będzie nadal niewielka szansa fałszywego alarmu, ale lepiej dmuchać na zimne - powinno się dzięki komputerom udać uratować nieco żyć.

Źródło: , Zdj.: CC0

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas