Chińska stacja kosmiczna może spaść na Ziemię jeszcze w marcu

W październik.u dowiedz.ska stacja kosmiczna Tiangong-1 (Niebiański Pałac), nad którą Państwo Środka straciło kontrolę w 2016 roku, rozpoczęła swoją dezorbitację i wkrótce spadnie na Ziemię.

W październik.u dowiedz.ska stacja kosmiczna Tiangong-1 (Niebiański Pałac), nad którą Państwo Środka straciło kontrolę w 2016 roku, rozpoczęła swoją dezorbitację i wkrótce spadnie na Ziemię.

W październiku dowiedzieliśmy się, że chińska stacja kosmiczna Tiangong-1 (Niebiański Pałac), nad którą Państwo Środka straciło kontrolę w 2016 roku, rozpoczęła swoją dezorbitację i wkrótce spadnie na Ziemię.

Wówczas naukowcy starali się obliczyć kiedy i gdzie spadnie instalacja kosmiczna. Ogólne analizy wykazały, że nastąpi to pomiędzy październikiem 2017 roku a kwietniem 2018 roku. Najbardziej prawdopodobnym okresem był koniec roku. Niestety, wyliczenia nie sprawdziły się i stacja Tiangong-1 nie spłonęła w atmosferze, ani też nie spadła na Ziemię.

Reklama

W ostatnich tygodniach Chińczycy, wraz ze swoimi kolegami z różnych agencji kosmicznych, dokonali kolejnych obliczeń i okazuje się, że 100-kilogramowe szczątki Tiangong-1 spadną na Ziemię pomiędzy 24 marca a 19 kwietnia bieżącego roku. Wciąż jednak nie wiadomo dokładnie gdzie spadnie, ale pewne jest, że dojdzie do tego pomiędzy 43 stopniem szerokości geograficznej północnej i 43 stopniem szerokości geograficznej południowej.

Mieszkalny moduł chińskiej stacji Tiangong-1. Fot. ChinaNews.

Wiadomo też, że uderzy w Ziemię od 10 do 40 procent ważącej 8,5 tony stacji. Prawdopodobieństwo, że któryś z tych sporych kawałków spadnie na człowieka lub obiekty mieszkalne, wynosi 1:10000. Jak więc widzimy, zagrożenie nie wydaje się zbyt duże.

W ostatnich 50 latach rozbudowy infrastruktury orbitalnej doszło do zaledwie jednego przypadku, w którym człowiek został trafiony spadającą częścią instalacji wynoszonej w kosmos. Była to mieszkanka USA, której w ramię wbił się kawałek rozpadającej się rakiety Delta. Chociaż wydarzenie wyglądało groźnie, to jednak doznała ona tylko niewielkich obrażeń i w żadnym momencie nie zagrażały one jej życiu.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/China News

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy