Cove prezentuje biodegradowalną alternatywę dla plastikowych butelek

Chociaż w ostatnich latach nasza świadomość dotycząca konieczności ochrony środowiska mocno się poprawiła, to wciąż mamy ogromny problem z odpadami zanieczyszczającymi planetę, szczególnie plastikowymi.

Co prawda już w 2004 roku mogliśmy podziwiać projekt butelek na wodę stworzonych z udziałem naturalnych materiałów, w tym przypadku kukurydzy, które miały być w 100% biodegradowalne i rozkładać się w ok. 80 dni, ale szybko słuch o nich zaginął. W związku z tym większość stojących obecnie na półkach butelek to plastik pochodzący z ropy naftowej, ale Cove ma zamiar to zmienić, a wszystko za sprawą butelek biopolimerowych.

Nowe rozwiązanie powstaje z polihydroksyalkanianów, czyli zatwierdzonych przez amerykańską Agencję Żywności i Leków biopolimerów, które są w 100% rozkładalne i po wrzuceniu do kompostownika rozpadają się na dwutlenek węgla, wodę i odpad organiczny. Co więcej, firma zapewnia, że podobny proces zajdzie po wrzuceniu butelki do ziemi, wody czy oceanu.

Reklama

Czas pełnego rozpadu takiej butelki zależy obecnie od takich czynników jak temperatura i wilgotność, ale z wewnętrznych badań koncernu wynika, że butelki rozkładają się ok. 5 lat w glebie, która jest najmniej przyjazna procesowi biodegradacji. Co przy tym równie ważne, kiedy w środku znajduje się woda, nowe butelki zachowują się dokładnie tak samo jak te, które znamy obecnie.

Warto też zaznaczyć, że nie tylko woda w środku jest czysta i zdrowa, ale i tej przeznaczonej do produkcji butelek nie można nic zarzucić, bo pochodzi z naturalnych źródeł w Górach Palomar. Debiut produktu odbędzie się w maju w Kalifornii, dlatego cały proces produkcyjny, łącznie z napełnianiem i pakowaniem, również odbywa się w Los Angeles. I tak ma wyglądać polityka firmy, wraz z rozwojem marki, powstawać mają kolejne lokalne punkty, żeby jak najbardziej zminimalizować transport zatruwający oceany czy powietrze.

Oznacza to oczywiście, że Cove nie jest zainteresowane handlem międzynarodowym, ale ma nadzieję, że świadomi konsumenci zmuszą największych producentów do podążania ich śladem i zmiany swoich opakowań. Nowe mają mieć termin przydatności pół roku i co ciekawe, klienci mogą do tego czasu wielokrotnie je napełniać i z nich korzystać. 500 ml butelka z wodą Cove została wyceniona na 2 USD - czy to dużo? Według naszych standardów tak, ale jeśli weźmiemy pod uwagę amerykańskie ceny, to są one porównywalne.

Źródło: GeekWeek.pl/newatlas/Fot. Cove

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy