Dziś wieczorem zaćmienie Księżyca
Dzisiaj wieczorem będzie miało miejsce wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Księżyc na kilkadziesiąt minut zmieni swą barwę na krwisto czerwoną. Będzie to oczywiście całkowite zaćmienie Księżyca.
Dzisiaj wieczorem będzie miało miejsce wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Księżyc na kilkadziesiąt minut zmieni swą barwę na krwisto czerwoną. Będzie to oczywiście całkowite zaćmienie Księżyca.
Wieczorem Księżyc, Ziemia i Słońce znajdą się na jednej linii, czego efektem będzie możliwość obserwowania zaćmienia Księżyca.
Niestety w naszym kraju nie ujrzymy całego zaćmienia, lecz jego część, na szczęście tę najbardziej emocjonującą, choć nie wszędzie.
Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 12:33, ale wówczas będzie jeszcze jasno, więc pierwszej fazy zjawiska nie zobaczymy. Księżyc pod horyzontem zacznie wchodzić najpierw półcień, a następnie w główny cień Ziemi.
W Polsce zaćmienie rozpocznie się w momencie, kiedy przynajmniej część Księżyca wyłoni się zza linii horyzontu. Nastąpi to krótko po godzinie 15:00. Wówczas najlepiej wybrać się na otwartą przestrzeń i patrzeć w kierunku północno-wschodniego horyzontu.
Mieszkańcy północno-wschodniej części naszego kraju mają szansę ujrzeć całą maksymalną fazę zaćmienia. To będzie moment, kiedy Księżyc w całości pogrąży się w ziemskim cieniu, jednocześnie zmieniając swą barwę na czerwono-brązową. Może się zdarzyć, że całkowicie zniknie nam z oczu.
Tym razem mamy podwójne szczęście, ponieważ nad horyzontem Księżyc z powodu złudzenia optycznego wydaje się nam większy niż jest w rzeczywistości. To będzie idealny cel dla fotografów. Warto korzystać z teleskopu lub lornetki, bo widok będzie niesamowity.
Im dalej na południowy zachód kraju, tym Księżyc wzejdzie później i tym samym krócej trwać będzie faza maksymalna. W najgorszej sytuacji znajdą się mieszkańcy dzielnic południowo-zachodnich, gdzie całkowite zaćmienie nie będzie widoczne, bo Księżyc wstanie już po jego zakończeniu.
Wszyscy jednak zobaczymy zaćmienie częściowe, gdy Księżyc będzie się wyłaniać najpierw z głównego cienia (od godziny 15:57), a następnie z półcienia (od godziny 17:18). Ostateczny kres zaćmienia nastąpi o 18:30, gdy Księżyc znajdować się będzie średnio wysoko na wschodnim niebie.
Zjawisko będzie widoczne wszędzie tam, gdzie panować będzie noc, czyli jedynie poza zachodnią Afryką, Ameryką Południową i Antarktydą. Zaćmienie Księżyca ma miejsce wówczas, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, a Księżyc "wchodzi" w cień Ziemi. Mimo, że wiemy już jak obserwować to fascynujące zjawisko, pozostaje jeszcze najważniejsze, czyli pogoda.
Czy pogoda będzie nam sprzyjać?
Niestety to właśnie ona psuła niemal wszystkie ostatnie zaćmienia. Tym razem jednak będzie inaczej. W całej południowej Polsce prawdopodobieństwo pogodnego nieba podczas zaćmienia wynosi 70-80 procent.
Zmniejsza się ono w kierunku północnym. Na zachodzie, wschodzie i w centrum prawdopodobieństwo zobaczenia maksymalnej fazy zaćmienia wynosi 40-50 procent, zaś na północy i północnym wschodzie kraju 30-40 procent.
To zdecydowanie najlepsze warunki do obserwacji w ostatnich latach, dlatego warto wybrać się poza miasto i śledzić najważniejsze fazy zjawiska już począwszy od godziny 15:15.
Temperatura powietrza spadnie w tym czasie do około 1-3 stopni, a więc trzeba będzie pomyśleć o naprawdę ciepłym ubraniu. Szczegółowa prognoza pogody na czas zaćmienia jest dostępna dla każdego miejsca w Polsce w prognozie dla astronomów, do której bezpośredni link zamieszczamy pod artykułem.
Warto uwieczniać to zjawisko na zdjęciach i przesyłać na adres: redakcja@twojapogoda.pl. Komu nie uda się zobaczyć zaćmienia zawsze może spróbować kolejny raz w przyszłym toku, który jednak przyniesie nam tylko jedno zaćmienie, w dodatku bardzo mało efektowne.