Elon Musk: 10 startów na jednej rakiecie i 2 starty w 24 godziny

Elon Musk zapowiedział na konferencji przed pierwszym startem najnowszej, najmocniejszej i najdoskonalszej rakiety Falcon, oznaczonej nazwą Block 5, że SpaceX planuje użycie tej wersji w sumie 300 razy przed przejściem na...

Elon Musk zapowiedział na konferencji przed pierwszym startem najnowszej, najmocniejszej i najdoskonalszej rakiety Falcon, oznaczonej nazwą Block 5, że SpaceX planuje użycie tej wersji w sumie 300 razy przed przejściem na emeryturę.

Patrząc z perspektywy produkcji poprzednich wersji Falcona, liczby ich startów i zaawansowania technicznego najnowszej wersji, można dojść do wniosku, że firma planuje dokonywać nawet 10 startów misji tylko na jednej rakiecie Falcon-9 Block 5.

Musk dodał również, że w przyszłym roku w końcu uda się SpaceX wykonać dwa starty jednej rakiety w niecałe 24 godziny. Dla firmy oznacza to ogromne oszczędności. Muskowi i jego zespołowi uda się obniżyć koszty startu misji z 22 tonami ładunku z 60 milionów do zaledwie 5-6 milionów dolarów.

Falcon-9 Block 5 w pełnej krasie na świetnej jakości zdjęciu. Fot. John Kraus.

Jeśli chodzi o najnowszą wersję Falcona-9 Block 5, to zostały w nim zainstalowane nowe silniki Merlin, które mają aż o 8 procent większy ciąg. Musk zapowiada, że może uda się wycisnąć nawet ponad 10 procent. Koszty paliwa teraz nie przekroczą 400 tysięcy dolarów.

Przy kolejnych misjach inżynierowie SpaceX chcą nie tylko zacząć na poważnie odzyskiwać osłony ładunku w wersji V2.0, ale również w końcu podjąć próbę odzyskania drugiego stopnia rakiety. Najpierw muszą jednak sprawdzić, czy to jest w ogóle możliwe i opłacalne.

Tymczasem rzecznik prasowa SpaceX poinformowała, że kolejny start rakiety Falcon Heavy nastąpi w październiku bieżącego roku. Szczegóły misji Space Test Program 2 owiane są tajemnicą, bo będzie ona wykonywana dla Pentagonu, ale wiadomo, że prace przy budowie urządzenia opóźniają się, dlatego też start FH został przełożony z lata na jesień.

Źródło: GeekWeek.pl// / Fot. SpaceX/Elon Musk

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas